ԱՄՆ վարչակազմը մտադիր է կրկին թույլ տալ սահմանափակ միջազգային գործակցությունն Իրանում՝ քաղաքացիական միջուկային նախագծերի շրջանակում: Ինչպես հայտարարել է ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության գծով խորհրդական Ջոն Բոլթոնը, խոսքը ևս մեկ անգամ թույլտվությունը 90 օրով երկարացնելու մասին է:
Բոլոր գործողություններն այդ հարցի շուրջ ուշադրության կենտրոնում են: Այդ մասին հայտարարել է Բոլթոնը, հայտնում է Deutsche Welle-ն Fox Business-ի վրա հղումով:
Վերջին անգամ ԱՄՆ-ն նման թույլտվությունը երկարացրել էր մայիսին: Խոսքը նաև որոշ նախագծերի մասին է Իրանի Արաք, Ֆորդո և Բուշեր ատոմակայաններում: Սպիտակ տան որոշումը թույլ կտա ՌԴ-ին և եվրոպական երկրներին շարունակել գործակցությունն Իրանի հետ՝ ապահովելով գործողությունների «քաղաքացիական բնույթը»:
2018-ին ԱՄՆ-ն միակողմանի կերպով դուրս է եկել Իրանի հետ միջուկային համաձայնագրից: Եվրոպական մասնակիցները՝ Գերմանիան, Ֆրանսիան և Մեծ Բրիտանիան, փորձում են պահպանել գործարքը: ԱՄՆ-ն սկսել է փուլ առ փուլ պատժամիջոցներ սահմանել Թեհրանի դեմ՝ փորձելով ստիպել Իրանին վերանայել գործարքի պայմանները:

Администрация США хочет вновь разрешить ограниченное международное сотрудничество по гражданским ядерным проектам в Иране. Как заявил 31 июля советник президента США по национальной безопасности Джон Болтон, речь идет о повторном продлении разрешения на 90 дней.
Все действия по этому вопросу отслеживаются ежедневно и «с большим вниманием», заявил Болтон, пишет Deutsche Welle со ссылкой на Fox Business.
В последний раз США продлевали подобное разрешение в мае. Среди прочего, речь идет о некоторых проектах на таких иранских атомных объектах как Арак, Фордо и Бушер. Решение Белого дома позволит России и европейским странам продолжать сотрудничество с Ираном с целью обеспечения на местах «гражданского характера» действий.
В 2018 году США в одностороннем порядке вышли из ядерной сделки с Ираном. Европейские участники соглашения – Германия, Франция и Великобритания – пытаются сохранить сделку. После выхода из договора, США начали поэтапно вводить санкции в отношении Ирана, пытаясь заставить Тегеран пересмотреть условия ядерной сделки.