ԱՄՆ-ում կարծում են, որ ահաբեկիչ Օսամա բեն Լադենի որդին՝ Համզան, մահացել է: Աղբյուրը կառավարությունում չի նշել, թե երբ և որտեղ է նա մահացել, գրում է «Կոմերսանտը» Reuters-ի վրա հղումով:
Երբ այդ մասին հարց են ուղղել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին, նա հրաժարվել է մեկնաբանություններից: Երբ հատուկ գործողության արդյունքում 2011-ին Պակիստանում սպանվեց Բեն Լադենը, Համզան կարող էր գտնվել Իրանում՝ տնային կալանքի տակ:
Ամերիկյան ԶԼՄ-ները հայտնում են, որ ԱՄՆ-ն մեղսակից է գործողությանը, որը հանգեցրել է բեն Լադենի որդու մահվան: Դա կարող էր տեղի ունենալ վերջին 2 տարում:
Ավելի վաղ ԱՄՆ պետքարտուղարությունը 1 մլն դոլար պարգևավճար էր սահմանել Համզա բեն Լադենի մասին տեղեկությունների համար: Գրոհայինի որդին սպառնում էր հարձակումներ կատարել ԱՄՆ-ում և նրա դաշնակից երկրներում: Այդ մասին հայտարարել էր ԱՄՆ Պետդեպի դիվանագիտական անվտանգության բյուրոյի ահաբեկչության դեմ պայքարի համակարգող Նաթան Սայլսը:

1 Август 2019 - 06:48 AMT
В США полагают, что сын террориста Осамы бен Ладена Хамза мертв. Источник в правительстве не уточнил, где и когда он умер, пишет «Ъ» со ссылкой на Reuters.
Когда о предполагаемом убийстве сына бен Ладена спросили президента США Дональда Трампа, тот отказался от комментария.
Во время спецоперации по ликвидации бен Ладена спецназом США в Пакистане в 2011 году Хамза мог находиться под домашним арестом в Иране.
Американские СМИ сообщают, что США причастны и к операции, которая предположительно привела к смерти сына бен Ладена. Это могло произойти в последние два года.
Ранее Госдеп США объявил награду до $1 млн за информацию о Хамзе бен Ладене. Сын боевика угрожал нападениями на Соединенные Штаты и их союзников, заявил на брифинге член бюро дипломатической безопасности Госдепа координатор по борьбе с терроризмом Натан Сейлс.