Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ճեպազրույցի ընթացքում հայտնել է, որ Մոսկվան անհանգստացած է հայ-ադրբեջանական սահմանում իրադրության սրման կապակցությամբ:
«Անհանգստացած ենք հայ-ադրբեջանական սահմանում իրադրության սրվելու կապակցությամբ, ինչի հետեւանքով հայ զինծառայող Է սպանվել, երկուստեք կան վիրավորներ: Լարվածության աճը հակասում Է կրակի դադարեցման ռեժիմը պահպանելու շուրջ վերջերս ձեռք բերված պայմանավորվածություններին եւ քաղաքական ճանապարհով կարգավորման հասնելու հայտարարված մտադրություններին»,- «ՌԻԱ Նովոստիի» փոխանցմամբ ասել է Զախարովան:
Նա ընդգծել է, որ հետագա սրացումներն անթույլատրելի են:
«Կոչ ենք անում դիմակայության մասնակիցներին՝ ցուցաբերել զսպվածություն, հրաժարվել ուժի գործադրումից, ձեռնարկել իրադրության կայունացմանն ուղղված միջոցներ»,- հավելել Է Զախարովան:
Հուլիսի 28-ին ՀՀ սահմանի հյուսիս-արևելյան հատվածում հակառակորդի կրակոցից զոհվել էՀՀ ԶՈւ Պայմանագրային զինծառայող 1995 թ. ծնված Արման Արայիկի Բուլղադարյանը։ Հուլիսի 27-ին, ժամը 11:00-ի սահմաններում, ՀՀ պետական սահմանի հյուսիսարևելյանհատվածում` Տավուշի մարզում, արձանագրվել է հակառակորդի կողմից հրադադարիխախտման հերթական դեպքը, ինչի արդյունքում հրազենային վիրավորում է ստացելմարտական հերթապահություն իրականացնող ՀՀ ԶՈՒ պայմանագրային զինծառայող:

Moscow is concerned about the escalation on the border of Armenia and Azerbaijan and calls for restraint, the official representative of the Russian Foreign Ministry Maria Zakharova said Thursday, August 1.
“We are really concerned about the escalation of the situation on the Armenian-Azerbaijani border, as a result of which an Armenian soldier was killed, others were wounded on both sides,” she told a briefing, RIA Novosti reports.
According to her, increasing tensions go against the recent agreements to observe the ceasefire and intentions to reach a political settlement.
“Further escalation is unacceptable. We urge the sides to show restraint, to reject the use of force, to take measures aimed at stabilizing the situation,” Zakharova added.
An soldier of the Armenian Armed Forces, Arman Bulghadaryan (b. 1995) was killed in Azerbaijan's ceasefire violations along the border on Sunday, July 28.