Սաուդյան Արաբիայի իշխանությունները մի շարք փոփոխություններ են կատարել օրենքներում, որոնց շնորհիվ այդ երկրի կանայք այսուհետ կկարողանան ինքնուրույն ճամփորդել՝ անձնագիր ստանալով արտերկիր մեկնելու համար, ինչպես նաև անչափահասի խնամակալ դառնալ:
Ըստ նոր օրենքի, այժմ 21 տարին լրացած կինը «կկարողանա ինքնուրույն անձնագիր ստանալ, առանց խնամակալի պարտադիր համաձայնության, ինչպես նախկինում էր», գրում է ՌԻԱ Նովոստին «Օկազ» թերթի վրա հղումով:
Մինչ օրս սաուդացի կանայք ստիպված էին արտերկիր մեկնելիս ստանալ արական սեռի խնամակալի համաձայնությունը, որի դերում կարող էր հանդես գալ ամուսինը, հայրը կամ եղբայրը:
Բացի այդ, կանայք նաև իրավունք են ստանում տղամարդկանց հետ հավասար խնամակալ լինել անչափահաս երեխաների համար և գրանցել նորածիններին պետական հաստատություններում:
Փոփոխությունները Սաուդյան Արաբիայի հասարակական կյանքում սկսվեցին, երբ 2015-ին իշխանության եկավ թագավոր Սալման բեն Աբդել Ազիզ Ալ Սաուդը, որն իր 31-ամյա որդուն նշանակեց թագաժառանգ: 2018-ի փետրվարին սաուդացի կանայք մեքենա վարելու իրավունք ստացան: Երկրում վերջին 40 տարում առաջին անգամ բացվեցին կինոթատրոնները:

Власти Саудовской Аравии внесли изменения в ряд законов королевства, благодаря которым женщина сможет самостоятельно получать паспорт для выезда за границу, а также становиться опекуном для несовершеннолетних.
Согласно новой формулировке закона, теперь женщина, достигшая 21 года, «сможет самостоятельно получать паспорт без обязательного согласия опекуна, как это было ранее», пишет РИА Новости со ссылкой на газету «Оказ».
До этого женщинам приходилось получать разрешения опекунов мужского пола для поездок за рубеж. В роли опекуна мог выступать муж, отец или брат саудовской подданной.
Кроме того, женщина получила право быть опекуном для несовершеннолетних детей наряду с мужчинами, регистрировать новорожденных в государственных органах.
Резкие послабления в общественной сфере некогда самого консервативного королевства начались после прихода к власти в стране короля Салмана бен Абдель Азиза Аль Сауда в 2015 году и назначения им в 2017 году своего 31-летнего сына — Мухаммеда бен Салмана — наследником престола. В феврале 2018 года саудовские женщины получить право самостоятельно водить автомобиль.
В минувшем году в стране впервые за 40 лет открылись кинотеатры, ожидается, что в скором времени в Саудовской Аравии появится и свой театр. Изменяется и социальный статус женщин. Помимо вождения автомобиля им разрешили посещать спортивные мероприятия и служить в армии.