Բանգկոկում օգոստոսի 2-ին մի քանի պայթյուն է որոտացել: Գործի է դրվել 6 պայթուցիկ, ևս մեկ ռումբ հաջողվել է գտնել և վնասազերծել մինչև պայթելը: Պայթյունները տեղի են ունեցել քաղաքի մի քանի շրջաններում, այդ թվում կառավարական թաղամասում, գրում է Meduza-ն The Bangkok Post-ի վրա հղումով:
Ըստ աղբյուրների ոստիկանությունում, պայթուցիկները թայմերներ են ունեցել: 3 կին է տուժել, որոնք մաքրում էին փողոցը:
Թաիլանդի բնակիչները կոչ են արել բնակիչներին հանգստություն պահպանել և խուճապի չմատնվել:
Պայթյունների համար ոչ ոք պատասխանատվություն չի ստանձնել: Պայթուցիկները գործի են դրվել Բանգկոկում ընթացող ԱՍԵԱՆ գագաթնաժողովի ժամանակ, հավանաբար, ահաբեկման ակցիա է եղել:
Վերջին շրջանում բազմաթիվ ահաբեկչական գործողություններ են կատարվել Թաիլանդի հարավում, որտեղ ծայրահեղական խմբավորումներ են գործում:

2 Август 2019 - 09:42 AMT
В Бангкоке 2 августа произошла серия взрывов. В действие были приведены шесть взрывных устройств, еще одну бомбу удалось найти и обезвредить до того, как она взорвалась. Взрывы произошли в нескольких районах города, в том числе в правительственном квартале, пишет Meduza со ссылкой на The Bangkok Post.
По словам источников в полиции, взрывные устройства были оснащены таймером. Сообщается, что в результате взрывов пострадали три женщины, убиравшие улицу.
Власти Таиланда призвали жителей сохранять спокойствие и не поддаваться панике, заверив, что обстоятельства произошедшего будут тщательно расследованы.
Ответственность за взрывы пока никто на себя не взял. Взрывные устройства сработали во время проходящего в Бангкоке саммита АСЕАН, возможно, пишет издание, речь идет об акции устрашения.
Теракты за последнее время неоднократно происходили на юге Таиланда, где действуют экстремистские группировки.