ՌԴ դեմ ԱՄՆ պատժամիջոցների 2-րդ փաթեթն ուժի մեջ կմտնի օգոստոսի 19-ին: Այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարությունը:
Ըստ ամերիկյան գերատեսչության ղեկավար Մորգան Օրտագուսի, սահմանափակող միջոցները կգործեն առնվազն 1 տարի: Պատժամիջոցները հանելու պայման են հանդիսանում ներկայում և ապագայում քիմզենքի չկիրառման հուսալի երաշխիքները, միջազգային տեսուչների ներգրավումը գործընթացին, ինչպես նաև փոխհատուցումները Սոլսբերիի զոհերին, գրում է Lenta.ru-ն:
Օգոստոսի 2-ին ԱՄՆ նախագահ Թրամփը հրամանագիր է ստորագրել ՌԴ դեմ սահմանափակող միջոցների երկրորդ փաթեթի ընդունման մասին: Ամերիկյան կողմի նոր պատժամիջոցների պատճառն այն է, որ Մոսկվան Սկրիպալների հետ կապված իրավիճակի կրկնությունը բացառելու երաշխիքներ չի ներկայացրել:
Սերգեյ Սկրիպալը և նրա դուստրը՝ Յուլիան, 2018-ի մարտի 4-ին անգիտակից վիճակում հայտնաբերվել են բրիտանական Սոլսբերիում, նստարանին: Մասնագետները պարզել են, որ նրանք թունավորվել են նյարդապարալիտիկ նյութով: Լոնդոնում դրանում մեղադրեցին Մոսկվային: ՌԴ-ն ժխտում է իր մասնակցությունը միջադեպին:

Второй пакет американских санкций против России вступит в силу 19 августа. Об этом сообщил Государственный департамент США.
По словам главы американского ведомства Морган Ортагус, ограничительные меры будут действовать не менее года. Условиями снятия санкций после этого срока США назвали предоставление надежных гарантий неприменения химоружия в настоящем и будущем, допуск международных инспекторов для проверки этого, а также выплаты жертвам инцидента в Солсбери, пишет Lenta.ru.
2 августа президент США Дональд Трамп подписал указ о введении второго пакета ограничительных мер против России. Причиной для новых санкций американская сторона назвала то, что Москва не предоставила гарантий неповторения ситуации со Скрипалями.
Сергей Скрипаль и его дочь Юлия были найдены без сознания на скамейке в британском городе Солсбери 4 марта 2018 года. Специалисты выяснили, что они отравились нервно-паралитическим веществом. Лондон обвинил в случившемся Москву. Россия отрицает причастность к произошедшему.