Ադրբեջանի Միջազգային հարաբերությունների վերլուծության կենտրոնը մտադիր է հայագիտության բաժին բացել, որտեղ կուսումնասիրեն հայոց լեզու, գրականություն ու պատմություն:
«Մենք պետք է բազմակողմանի ուսումնասիրենք Հայաստանը, այդ թվում նրա քաղաքականությունը, էկոնոմիկան, պատմությունը, գրականությունը: Մենք նաև մտադիր ենք կենտրոնում հայոց լեզվի դասընթացնել բացել: Ադրբեջանում քիչ են հայերեն իմացող մասնագետները»,-հայտարարել է կենտրոնի վարչության նախագահ Ֆարիդ Շաֆիևը, գրում է «ԱզերԹաջը»:
Ըստ նրա, մի շարք հետազոտություններ են կատարվում, կապված ղարաբաղյան հակամարտության հետ:
«Մեր նպատակն է հակամարտության իրողությունները ներկայացնել համաշխարհային հանրությանը, մասնավորապես, միջազգային փորձագետներին, սերտ համագործակցություն հաստատել նրանց հետ»,-ասել է Շաֆիևը:

3 Август 2019 - 10:23 AMT
Центр анализа международных отношений Азербайджана планирует открытие исследовательского отделения арменоведения, при котором будут изучаться армянский язык, литература, история.
«Мы должны всесторонне изучить Армению, в том числе ее политику, экономику, историю, литературу. Мы думаем также открыть в центре курсы армянского языка. В Азербайджане мало специалистов, знающих армянский язык», — заявил председатель правления Центра Фарид Шафиев, пишет «АзерТадж».
По его словам, ведется ряд исследований, связанных с нагорно-карабахским конфликтом.
«Наша цель -довести до мировой общественности, в частности до международных экспертов, реалии о конфликте, наладить тесное сотрудничество с ними», – птметил Шафиев.