Հնդկաստանի ներքին գործերի նախարար Ամիտ Շահը հայտարարել է, որ Դելին կչեղարկի Ջամու և Քաշմիր նահանգի հատուկ կարգավիճակը: «Ջամու և Քաշմիրի կառուցվածքը պետք է վերակազմավորվի»,-ասել է նախարարը՝ ելույթ ունենալով խորհրդարանում իրավիճակի վերաբերյալ զեկույցով: Համապատասխան առաջարկով որոշումը ստորագրել է նախագահ Ռամ Նաթհ Գովինդը, հայտնել է Ամիտ Շահը, գրում է Deutsche Welle-ն:
Պաշտոնական Դելին առաջարկում է չեղարկել երկրի սահմանադրության 370-րդ հոդվածը, որով ամրագրված էր առավելապես մահմեդականներով բնակեցված այդ նահանգի հատուկ կարգավիճակը և ավելի շատ ինքնավարություն տրվում, քան մյուս նահանգներին: Կարգավիճակը նաև հնարավորություն էր տալիս անշարժ գույք գնել և պետական պաշտոններ զբաղեցնել միայն տեղաբնակներին:
Օգոտոսի 4-ին Հնդկաստանի ոստիկանությունը տնային կալանքի է ենթարկել նահանգի ամենաազդեցիկ երկու կուսակցությունների առաջնորդներին՝ Մեհբուբու Մուֆտինն և Օմար Աբդուլլային: Մայրաքաղաք Սրինագարում և որոշ շրջաններում արգելավծ են բոլոր հավաքները: Որոշ շրջաններում անջատված է բջջային կապը, արգելափակված է համացանցը:
Հուլիսի ավարտին կենտրոնական իշխանությունները լրացուցիչ 10 հազար զինծառայող տեղակայեցին Քաշմիրում, որտեղ անկայուն քաղաքական իրավիճակ էր:
Նահանգի կառավարությունը կոչ է արել զբոսաշրջիկներին և ուխտավորներին որքան հնարավոր է արագ լքել տարածքն անվտանգության նկատառումներով: Դա կապված է նրա հետ, որ նահանգում գործող գրոհայինները կարող են հարձակումներ գործել մոտալուտ Անկախության օրը, որը Հնդկաստանը նշում է օգոստոսի 15-ին:
Քաշմիրի տարածքը շարունակում է վիճելի մնալ Հնդկաստանի և Պակիստանի միջև 1947-ից ի վեր, երբ Լոնդոնը, անկախություն տալով բրիտանական Հնդկաստանին, կիսեց այն երկու մասի ըստ կրոնական հատկանիշի: Երկու երկրները վարչական կառավարում են իրականացնում Քաշմիրի տարբեր շրջաններում, որի բաժանումն ամրագրված չէ սահմանների մասին պաշտոնական համաձայանգրերով:

Министр внутренних дел Индии Амит Шах заявил, что Дели упразднит особый статус для штата Джамму и Кашмир.
«Устройство Джамму и Кашмира должно быть реорганизовано», – указал министр, выступая 5 августа в парламенте по поводу ситуации в этом регионе. Постановление, в котором содержится соответствующее предложение, подписал президент Рам Натх Ковинд, сообщил Амит Шах, пишет Deutsche Welle.
Официальный Дели предлагает упразднить статью 370-ю конституции страны: она закрепляет за этим преимущественно мусульманским штатом «особый статус» и дает ему больше автономии, чем любому другому региону страны. Эта статья крайне важна для региональной безопасности: она заложена в основу присоединения штата к Индии в середине XX века. Такой статус среди прочего разрешает покупать там недвижимость и занимать должности на государственной службе только местным жителям.
4 августа полиция Индии взяла под домашний арест двух лидеров самых влиятельных в северном штате партий – Мехбубу Муфти и Омара Абдуллу. В столице штата Сринагаре и некоторых районах запрещены все общественные собрания или митинги. В некоторых регионах отключена мобильная связь, заблокировано подключение к интернету.
В конце июля центральные власти начали ввод в Джамму и Кашмир, где сохраняется нестабильная политическая обстановка, дополнительного контингента из 10 тысяч военнослужащих. Правительство штата 2 августа призвало туристов и паломников-индусов как можно скорее покинуть его территорию из-за проблем с безопасностью. Это связано с тем, что действующие в штате боевики могут готовить атаки в связи с приближающимся Днем независимости, который Индия отмечает 15 августа.
Территория Кашмира остается предметом спора между Индией и Пакистаном с 1947 года, когда Лондон, предоставив независимость Британской Индии, разделил ее на два государства по религиозному признаку. Обе страны осуществляют административное управление отдельными районами Кашмира, раздел которого не закреплен официальными соглашениями о границах.
Поскольку в индийской области Кашмира, населенной преимущественно мусульманами, существуют также сильные сепаратистские настроения, Индия традиционно размещает в регионе большое число военизированных и полицейских формирований. Нью-Дели постоянно обвиняет Исламабад в поддержке сепаратистов, Пакистан отвергает эти обвинения.