Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունում հումանիտար առաքելություն իրականացնող հայ մասնագետների երկրորդ խմբի սակրավորները հունիսի 8-ից մինչև օգոստոսի 5-ը տեխնիկական հետազոտության և մաքրման աշխատանքների ժամանակ ականազերծել են 28063 քմ տարածք: Այդ մասին ասվում է հայտնում է «Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի ֆեյսբուքյան էջում։
Մարդասիրական խմբի բժիշկները նույն ժամանակահատվածում թերապևտիկ բնույթի բուժօգնություն են ցուցաբերել 335 քաղաքացու, ճառագայթային հետազոտությունների է ենթարկվել 638 հիվանդ: Մանկաբույժը զննել է 267 երեխայի, անեսթեզիոլոգիական ծառայություններից օգտվել է 65 քաղաքացի, գինեկոլոգը հետազոտել է 280 հիվանդի։
Նշվում է, որ ընդհանուր առմամբ 1625 քաղաքացի բժշկական աջակցություն է ստացել։
Սիրիայի ժողովրդին մարդասիրական մասնագիտական օժանդակություն ցուցաբերելու նպատակով հումանիտար ականազերծողներից, բժիշկներից և նրանց անմիջական անվտանգությունն ապահովող հայ մասնագետներից բաղկացած առաջին խումբը Սիրիայի Արաբական Հանրապետություն (ք.Հալեպ) է մեկնել փետրվարի 8-ին: Հայ մասնագետները Հալեպի բացառապես ռազմական գործողություններից զերծ բնակավայրերում ծավալել են հումանիտար ականազերծման, բնակչության հակաականային իրազեկման, բժշկական ծառայությունների մատուցման մարդասիրական գործունեություն: Հայաստանից երկրորդ խումբը մեկնել է Սիրիա հունիսին, այնտեղ իր առաքելությունն իրականացնելու է 4 ամիս:

The second group of Armenian specialists who are carrying out a humanitarian mission in Syria have de-mined a total area of 28,063 square meters in the Middle-Eastern country between June 8 and August 5.
In the reporting period, 335 patients received medical treatment and assistance, 267 children underwent medical examinations, 65 citizens received anesthesiology services, a total of 638 patients underwent diagnostic radiology exams, while 280 women were provided gynecology services.
In general, 1625 Syrian citizens have received medical assistance.
The first humanitarian mission consisted of sappers, doctors and security specialists, and was sent to the Syrian Arab Republic (Aleppo) on February 8, 2019. The Armenian specialists began humanitarian activities in those areas of Aleppo where military operations were not carried out in order to de-mine the area, raise awareness of the threats coming from mines and provide medical services.