Օգոստոսի 10-ին Մոսկվայում ակադեմիկոս Սախարովի պողոտայում արտոնված հանրահավաք տեղի կունենա՝ ի աջակցություն Մոսկվայի քաղաքային դումայի չգրանցված թեկնածուների: Ցույցը կարող է ամենազանգվածայինը դառնալ՝ հայտագրված է մոտ 100.000 մասնակից:
Դա ամսվա ընթացքում 5-րդ մեծ ակցիան է Մոսկվայում: Նախորդ 4 ակցիաների ժամանակ միայն մեկը՝ հուլիսի 20-ի ակցիան էր արտոնված, 3 մյուսը՝ հուլիսի 14-ի, 27-ի և օգոստոսի 3-ի ակցիաներն ավարտվեցին ցուցարարներին ցրելով և զանգվածային ձերբակալություններով, գրում «Վեդոմոստին»:
Բողոքի ակցիաների մասնակիցները պահանջում են, որ թույլատրվի անկախ թեկնածուների մասնակցությունը Մոսկվայի քաղդումայի ընտրություններին: Հանրահավաքը կանցնի առանց ընդդիմության գլխավոր առաջնորդների՝ Պետդումայի նախկին պատգամավոր Դմիտրի Գուդկովի, Կրասնոսելսկի շրջանի պատգամավորների խորհրդի ղեկավար Իլյա Յաշինի և այլոց, ինչպես նաև առանց Կոռուպցիայի դեմ պայքարի հիմնադրամի հիմնադիր Ալեքսեյ Նավալնու: Նավալնին դեռ կալանքի տակ է՝ չարտոնված ակցիաների կոչերի համար:
Հանրահավաքին մասնակցելու մտադրության մասին են հայտնել հայտնի լրագրող Յուրի Դուդը, Հեռուստահաղորդավար Լեոնիդ Պարֆյոնովը, ինչպես նաև հայտնի երաժիշտներ, այդ թվում ռեփերներ Oxxxymiron-ն ու Face-ը: Իշխանությունները, սակայն, արգելել են երաժշտական համարները հանրահավաքում, սակայն Face-ը, Icepeak-ը մտադիր են այնուամենայնիվ ելույթ ունենալ:
Հուլիսի 27-ի ակցիայի ժամանակ ձերբակալվել է 1373 մարդ, օգոստոսի 3-ի ակցիային՝ 1001: ՆԳՆ-ն հայտնել է 1074 և 600 ձերբակալվածի մասին համապատասխանաբար: ՌԴ ՔԿ-ն քրգործեր է հարուցել զանգվածային անկարգությունների մասին, որոնցով ձերբակալվել է 10 մարդ:

На проспекте Академика Сахарова в Москве 10 августа пройдет согласованный митинг в поддержку незарегистрированных кандидатов в Мосгордуму. Он может стать одним из самых массовых за последнее время: заявленное число участников — 100 000 человек.
Это пятая за месяц крупная протестная акция в столице. Из четырех предыдущих только одна (20 июля) была согласована с властями, три другие (14 и 27 июля, а также 3 августа) закончились разгоном протестующих и массовыми задержаниями, пишут «Ведомости».
Участники протестов требуют допустить на выборы в Мосгордуму независимых кандидатов. Митинг пройдет без основных лидеров оппозиции: бывший депутат Госдумы Дмитрий Гудков, глава совета депутатов Красносельского района Илья Яшин, директор Фонда борьбы с коррупцией (ФБК) Иван Жданов, муниципальные депутаты Юлия Галямина и Константин Янкаускас, а также основатель ФБК Алексей Навальный все еще находятся под арестом за призывы к прошедшим ранее несогласованным акциям.
О намерении прийти на митинг заявили журналист Юрий Дудь, телеведущий Леонид Парфенов, рэперы Oxxxymiron и Face, группы Icepeak и «Кровосток». Власти запретили музыкальные номера на митинге. Несмотря на запрет, Face, Icepeak и «Кровосток» намерены выступить на мероприятии.
Две предыдущие акции — 27 июля и 3 августа — не были согласованы с властями. На первой из них, по данным «ОВД-инфо», были задержаны 1373 человека, на второй — 1001. МВД сообщило о 1074 и 600 задержанных соответсвенно. После акции 27 июля Следственный комитет России возбудил уголовное дело о массовых беспорядках, по которому задержаны более 10 человек.
Первая акция из-за выборов в Мосгордуму прошла 14 июля — на ней задержали более 20 человек, протестующие пытались объявить бессрочный протест во дворе Мосгоризбиркома. Согласованный митинг на Сахарова 20 июля собрал более 20 000 человек.