Ֆրանսիան ԱՄՆ-ի թույտվության կարիքը չունի Իրանի հետ հարաբերություններում լարվածությունը մեղմացնելու ջանքերում: Այդ մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան Իվ Լե Դրիանը՝ արձագանքելով ԱՄՆ նախագահին:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մեղադրել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին Իրանի հարցում Վաշինգտոնի քաղաքականությանը միջամտելու մեջ: Նա համապատասխան գրառում է կատարել Twitter-ում: Նա գրել էր, թե Փարիզը Թեհրանին հակասական ուղերձներ է հղում:
«Իրանի հետ հարաբերություններում Ֆրանսիան ինքնիշխան է գործում: Ֆրանսիան հավատարիմ է անվտանգությանն ու խաղաղությանը տարածաշրջանում և պարտավորվում է նպաստել լարվածության նվազեցմանը: Ֆրանսիային դրա համար թույլտվություն հարկավոր չէ: Ֆրանսիան հավատարիմ է Վիեննայի Համատեղ համապարփակ գործողությունների ծրագրին, որն արգելում է միջուկային զենքի տարածումը»,-ասվում է Ֆրանսիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ, գրում է «Կոմերսանտը»:
Ավելի վաղ Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին հայտնել էր, որ եթե ԱՄՆ-ն բանակցություններ է ցանկանում, ապա հարկավոր է չեղարկել հակաիրանական պատժամիջոցները:
Ֆրանսիայի նախագահը մշտական շփման մեջ է Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանիի հետ, և ինչպես հայտնում է AFP-ն, հասկացրել է, որ պատրաստ է միջնորդի դեր ստանձնել Վաշինգտոնի և Թեհրանի միջև: Հուլիսին ԱՄՆ-ն հայտարարեց, որ պատրաստ է ռազմական կոալիցիա ստեղծել Հորմուզի նեղուցով նավարկությունն ապահովելու համար: Վերջին ամիսներին Հորմուզի նեղուցում մի շարք հարձակումներ են եղել նավթային լցանավերի վրա: ԱՄՆ-մ մեղադրում է Իրանին, իսկ Թեհրանը ժխտում է իր առնչությունը:

10 Август 2019 - 11:03 AMT
Франции не требуется разрешения США, чтобы попытаться ослабить напряженность в отношениях с Ираном. Об этом сообщил министр иностранных дел Жан-Ив Ле Дриан в ответ на сообщения президента США.
Ранее Дональд Трамп попросил президента Франции Эмманюэля Макрона не вмешиваться во взаимоотношения США с Ираном. По словам Трампа, Париж посылает Тегерану противоречивые сигналы.
«В отношениях с Ираном Франция действует с полным суверенитетом. Франция твердо привержена миру и безопасности в регионе и обязуется содействовать деэскалации. Франции не требуется разрешения для этого. Франция верна Венскому Совместному всеобъемлющему плану действий (СВПД), который блокирует распространение ядерного оружия»,— говорится в сообщении французского МИД, пишет «Ъ».
Ранее президент Ирана Хасан Роухани сообщил, что если США хотят переговоров, то им необходимо отменить антииранские санкции. В 2015 году Иран и шесть мировых держав, в том числе США, подписали соглашение, которое подразумевало отказ от ядерной программы Ирана, в обмен на снятие санкций. В мае 2018-го США вышли из СВПД и ввели против Ирана ограничения, которые с тех пор несколько раз ужесточались.