Արցախի պաշտպանության նախարարությունն անդրադարձել է ադրբեջանական ԶԼՄ-ներում տարածված այն պնդումներին, թե ՊԲ շարքային զինծառայողը հայտնվել է ադրբեջանական կողմում հայկական բանակում ոչ կանոնադրական հարաբերությունների պատճառով:
ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը հորդորում է հավատ չընծայել ադրբեջանական կողմի ստահոդ պնդումներին, որոնք նպատակաուղղված են միմիայն հայ զինվորի կերպարը նսեմացնելուն և սպասել ընթացող քննության ավարտին, որի արդյունքները հասանելի են լինելու հանրությանը, հայտնում է ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
«Ադրբեջանական քարոզչամեքենան համացանցում տարածում է օգոստոսի 12-ին, դեռևս չպարզված հանգամանքներում, ադրբեջանական կողմում հայտնված ժամկետային զինծառայող, շարքային Արայիկ Ղազարյանի լուսանկարները: Նշվում է, որ զինծառայողը թողել է իր ծառայության վայրը ոչ կանոնադրական հարաբերությունների պատճառով, իսկ շարքային Ղազարյանի մարմնին առկա թեթև քերծվածքներն ու սպիերը ներկայացվում են իբրև նրա հանդեպ գործադրված բռնության ապացույցներ:
Իրականությունը խեղաթյուրված ներկայացնելը և սեփական վայրագությունները դիմացի կողմին վերագրելը ադրբեջանական քարոզչամեքենայի վաղուց ծանոթ գործելաոճն է»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ զինծառայող, 2000թ. ծնված Արայիկ Հայկի Ղազարյանը լքել է մարտական դիրքը օգոստոսի 12-ին՝ ժամը 12:00-ի սահմաններում, դեռևս չպարզված հանգամանքերում։

Министерство обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) прокомментировало распространенные в азербайджанских СМИ сведения относительно оказавшегося у азербайджанской стороны арцахского военнослужащего.
Министерство обороны Арцаха призывает не принимать на веру лживые утверждения азербайджанской стороны, нацеленные лишь на унижение образа армянского военнослужащего, и дождаться завершения следствия, результаты которого будут доступны общественности, сообщает пресс-служба Минобороны.
«Азербайджанская пропаганда распространяет в Сети фотографии оказавшегося 12 августа при пока не выясненных обстоятельствах на азербайджанской стороне военнослужащего срочной службы, рядового Араика Казаряна. Отмечается, что он оставил место службы из-за неуставных отношений, а легкие царапины и шрамы на его теле представляются как «доказательства» якобы примененного в его отношении насилия.
Искаженное представление реальности и приписывание собственных зверств противоположной стороне – давно известный стиль работы азербайджанской пропагандистской машины», – говорится в сообщении Минобороны НКР.
Ранее стало известно, что военнослужащих срочной службы Араик Казарян 2000 г.р. 12 августа около 12:00 покинул боевую позицию при невыясненных еще обстоятельствах.