Արցախի պաշտպանության նախարարությունն անդրադարձել է ադրբեջանական ԶԼՄ-ներում տարածված այն պնդումներին, թե ՊԲ շարքային զինծառայողը հայտնվել է ադրբեջանական կողմում հայկական բանակում ոչ կանոնադրական հարաբերությունների պատճառով:
ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը հորդորում է հավատ չընծայել ադրբեջանական կողմի ստահոդ պնդումներին, որոնք նպատակաուղղված են միմիայն հայ զինվորի կերպարը նսեմացնելուն և սպասել ընթացող քննության ավարտին, որի արդյունքները հասանելի են լինելու հանրությանը, հայտնում է ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
«Ադրբեջանական քարոզչամեքենան համացանցում տարածում է օգոստոսի 12-ին, դեռևս չպարզված հանգամանքներում, ադրբեջանական կողմում հայտնված ժամկետային զինծառայող, շարքային Արայիկ Ղազարյանի լուսանկարները: Նշվում է, որ զինծառայողը թողել է իր ծառայության վայրը ոչ կանոնադրական հարաբերությունների պատճառով, իսկ շարքային Ղազարյանի մարմնին առկա թեթև քերծվածքներն ու սպիերը ներկայացվում են իբրև նրա հանդեպ գործադրված բռնության ապացույցներ:
Իրականությունը խեղաթյուրված ներկայացնելը և սեփական վայրագությունները դիմացի կողմին վերագրելը ադրբեջանական քարոզչամեքենայի վաղուց ծանոթ գործելաոճն է»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ զինծառայող, 2000թ. ծնված Արայիկ Հայկի Ղազարյանը լքել է մարտական դիրքը օգոստոսի 12-ին՝ ժամը 12:00-ի սահմաններում, դեռևս չպարզված հանգամանքերում։

The Defense Ministry of Artsakh (Nagorno Karabakh) has refuted Azerbaijani media reports alleging that an Armenian soldier has found himself on the other side of the border due to “non-statutory relations” in the Armenian army.
It was reported earlier that Armenian serviceman Arayik Ghazaryan (b. 2000) left his military post on Monday, August 12 afternoon and found himself on the territory of Azerbaijan under unknown circumstances.
The Artsakh Defense Ministry is urging against believing the false allegations of the Azerbaijani side, “which are only aimed at humiliating the image of the Armenian soldier, and instead wait for the end of the ongoing investigation, the results of which will be made public.”
“Light scratches and scars on Private Ghazaryan's body are presented [by Azerbaijan] as evidence of violence against him,” the Artsakh side says.
“Misrepresenting the reality and attributing their own atrocities to others is in the spirit of the Azerbaijani propaganda practices.”