2019-ի առաջին 6 ամսում կարմրուկով հիվանդների թիվն աշխարհում 2018-ի ցուցանիշի համեմատ եռապատկվել է: Այդ են վկայում Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության զեկույցի տվյալները:
Ըստ կազմակերպության փորձագետների, աշխարհում կարմրուկով հիվանդների թիվն անշեղորեն աճում է 2016-ից սկսած: 2019-ի առաջին կեսին վարակների քանակն ամենաբարձրն է եղել վերջին 13 տարում: Միլիոնավոր մարդիկ աշխարհում ռիսկի գոտում են՝ զգուշացնում է ԱՀԿ-ն, գրում է Deutsche Welle-ն:
«Աշխարհի մի շարք երկրներում կարմրուկի բռնկումները մարտահրավեր են դարձել առողջապահության համակարգի համար, շատերը մահացել են, մի մասը հաշմանդամ է դարձել»,-ասվում է զեկույցում:
Ըստ ԱՀԿ-ի, հիվանդների ամենամեծ քանակը 2019-ին գրանցվել է Կոնգոյում, Մադագասկարում և Ուկրաինայում: Մեծ բռնկումներ են գրանցվել նաև մի շարք աֆրիկյան երկրներում, ինչպես նաև Թաիլանդում, Ֆիլիպիններում և Ղազախստանում:
Եվրոպայում 2019-ի առաջին 6 ամսում գրանցվել է կարմրուկի մոտ 90.000 դեպք: Դա գերազանցել է հիվանդությունների ամբողջ քանակը 2018-ին՝ 84 462 դեպք:
Ընդ որում, այժմ կարմրուկի բռնկումներ են գրանցվում ոչ միայն պատվաստման ցածր մակարդակով երկրներում, այլ նաև այն երկրներում, որտեղ պատվասումների մակարդակն ընդհանուր առմամբ բարձր է: Բացի այդ, դա կապված է պատվաստանյութի անհավասար բաշխման հետ երկրի տարբեր շրջաններում, ինչպես նաև պատվաստման տարբեր մակարդակով տարբեր տարիքային խմբերի մարդկանց մոտ, նշվում է զեկույցում:

13 Август 2019 - 11:57 AMT
За первые шесть месяцев 2019 года число заболевших корью в мире в три раза превысило уровень прошлого года за аналогичный период. Это следует из доклада Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ).
Согласно экспертам организации, количество заболевших корью в мире непреклонно растет с 2016 года. В первой половине 2019 года число случаев заражения стало самым высоким за последние 13 лет. Миллионы людей по всему миру находятся в зоне риска, предупреждает ВОЗ, пишет Deutsche Welle.
«В ряде стран мира вспышки кори стали серьезным вызовом для национальных систем здравоохранения, многие умерли от этой болезни или стали инвалидами», – говорится в докладе организации.
Самое большое число заболевших корью, по данным ВОЗ, в 2019 году было зарегистрировано в Конго, на Мадагаскаре и в Украине. Крупные вспышки этого заболевания были также отмечены в ряде африканских стран, а также в Тайланде, на Филиппинах и в Казахстане.
В европейском регионе за первые шесть месяцев 2019 года было зафиксировано около 90 тысяч случаев заболевания кори. Это превысило общее количество случаев заболевания за весь 2018 год (84 462 случая), отмечается в докладе.
При этом в настоящее время вспышки кори происходят не только в государствах с общим низким уровнем вакцинации, но и в странах, где уровень вакцинации является в целом высоким. Кроме прочего, это связано с неравномерным распределением вакцины по стране, а также разным уровнем вакцинации людей различных возрастных групп, отмечают эксперты ВОЗ.