ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» կամավորական խմբերն այցելել են Գյումրի՝ հերթական ընտանիքին աջակցելու համար: Հայրենակիցներից շատերի նման, Հովհաննիսյաններն էլ իրենց տունը կորցրել են 1988թ.-ի երկրաշարժի հետևանքով: Դրան հաջորդել են մի փոքրիկ ավտոտնակում ապրելու, ապա՝ քարաշեն կիսակառույց գնելու և այն տուն դարձնելու փորձերի երկար ու ձիգ տարիները: Արմենին հաջողվել է բազմանդամ ընտանիքի հոգսերին զուգահեռ՝ տանիք կապել, բայց քսան տարվա ձեռքբերումները շատ չեն եղել. վերանորոգման աշխատանքները մնացել են անավարտ:
Գյումրեցի ընտանիքի համար բնակարանային պարզ և հարմարավետ պայմաններ ստեղծելը թվացել է անհավանական: Ֆինանսական և առողջական խնդրիներով պայմանավորված՝ շինարարությունը, կիսաքանդ խոհանոցի և սանհանգույցի խնդիրներն աչքաթող են արվել, հայտնում է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի մամուլի ծառայությունը:
Այս տարի, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» բնակարանաշինության ծրագրով, Հովհաննիսյանների խնդրի լուծման իրատեսական ճանապարհը գտնվել է: Գործընկեր կառույցների կամավորները մասնակցել են շինարարությանն ու կատարել հատակի բետոնացման աշխատանքներ։
«Գաղտնիք չէ, որ մենք մեր ծրագրերի մեջ զգալի տեղ ենք հատկացնում սահմանամերձ գյուղերին: Այնուամենայնիվ, չենք կարող սահմանափակվել դրանով և ձգտում ենք հնարավորության սահմաններում՝ օգտակար լինել նաև մյուսներին: Բնակարանային խնդիրը, ցավոք, արդիական է հանրապետության տարբեր բնակավայրերում: Գիտեմ, որ շատերը Գյումրի բառն ասելիս, անկախ իրենց կամքից՝ քանդված քաղաքի պատկեր են հիշում: Ուզում եմ հավատալ, որ կգա մի օր, երբ կիսաքանդ պատեր այլևս չեն լինի, բոլորը կունենան կառուցված ու գեղեցիկ տներ՝ անկախ իրենց բնակության վայրից: Մեր ծրագրի նպատակներից մեկն էլ դա է»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Տարիների գործընկերության արդյունքում, կողմերին հաջողվել է լուծել ավելի քան 200 ընտանիքի բնակարանային խնդիր: Ավարտին են հասցվել կիսակառույցների և վերանորոգման անհրաժեշտություն ունեցող տների շինարարական աշխատանքներ:
«Մենք ընտանիքներին օգնում ենք, որպեսզի բարեկարգ պայմաններ ստեղծեն և բարեկեցիկ ապագա կառուցեն իրենց երեխաների համար: Այս ընտանիքի երեք անչափահասներն արժանի են մեծանալու ավելի լավ պայմաններում: Դա անհրաժեշտ է նաև կայացած, պատասխանատու քաղաքացի ունենալու տեսանկյունից»,- ասել է Հայաստանի «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:

Volunteer teams from VivaCell-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia have visited Gyumri to support another family. The Hovhannisyans lost their home in the devastating earthquake of 1988. They then were forced to spend countless days in a small garage, purchasing a half-built house afterwards and working years on end to make it a home.
Parallel to caring the needs of a large family, Armen, the father of the family, managed to build the roof, but not much was achieved in 20 years; the renovation works have remained unfinished.
Creating simple comfortable housing conditions seemed impossible for the family from Gyumri. Yet financial and health problems pushed the construction and the problem of semi-demolished kitchen and the bathroom to background.
This year, owing to the housing program of VivaCell-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia, the realistic way to solve the Hovhannisyan family problem was found. Volunteers from partner organizations participated in the construction and did floor concreting works.
“It’s no secret we give particular place to borderland villages in our programs. Nevertheless, we cannot limit ourselves with just those borderland communities and strive to reach others, too, as much as we can. Unfortunately, housing is a problem in many settlements of the republic. I know Gyumri oftentimes is unintentionally associated with a town in ruins. I want to believe the day will come and there will be no more wrecked walls, and everyone will have finished beautiful homes wherever they are. And that’s one of our project’s main purposes,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
As a result of many years of partnership, the partners were able to solve the housing problem of over 200 families. Construction works on half-built houses and those in need of renovation have been completed.
“We help families to create better conditions and build a prosperous future for their children. The 3 underage children of this family deserve to grow up in better conditions. It is also important in terms of having a responsible citizen,” said Fuller Center for Housing Armenia president Ashot Yeghiazaryan.