Սան Ֆրանցիսկոյի օպերային թատրոնը չեղարկել է հայտնի իսպանացի տենոր Պլասիդո Դոմինգոյի հոկտեմբերի 6-ին կայանալիք համերգը նրա դեմ առաջ քաշված սեռական ոտնձգությունների մեղադրանքի պատճառով:
«Համերգը չեղարկելու որոշումը կայացվել է Դոմինգոյի դեմ սեռական ոտնձգությունների բազմաթիվ մեղադրանքների մասին վերջին հաղորդագրություններից հետո: Թեև նշված միջադեպերը Սան Ֆրանցիսկոյի օպերայում չեն եղել, ընկերությունը չի կարող ներկայացնել նրան այս բեմում»,-ասվում է թատրոնի հայտարարության մեջ, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
ԱՄՆ Փենսիլվանիայի նահանգի Ֆիլադելֆիայի սիմֆոնիկ նվագախումբն իր հերթին չեղարկել է սեպտեմբերի 18-ին կայանալիք համերգում 78-ամյա երգչի ելույթը:
Ավելի վաղ 8 երգչուհի և պարուհիներից մեկը հայտարարել էին Associated Press (AP)-ին, որ 1980-ականների վերջից տարբեր ժամանակահատվածներում սեռական ոտնձգությունների են ենթարկվել Դոմինգոյի կողմից: 3 կին ասել է, որ Դոմինգոն փորձել է նրանց համբուրել: Զրուցակիցներից մեկը պնդել է, որ երգչի ձեռքը հայտնվել է նրա փեշի տակ: Նշված դեպքերն իբր տեղի են ունեցել նաև ԱՄՆ տարածքում: Ինչպես նշվում է նյութում, հարցման ենթարկված մոտ 30 երաժիշտ, երգիչ, պարուհի և բեմի աշխատակից ասել են, որ Դոմինգոն իրենց ներկայությամբ համառ ուշադրություն է ցուցաբերել երիտասարդ կանանց հանդեպ և երբեմն անպարկեշտ պահել իրեն:
78-ամյա Դոմինգոն գործակալության միջոցով տարածած հայտարարության մեջ ասել է, որ «30-ամյա վաղեմության մեղադրանքները անունները չնշած անձանց կողմից տխուր տպավորություն են թողնում»: Երգիչն ընդգծել է. որ հարաբերություններ է ունեցել միայն փոխադարձ համաձայնության դեպքում:

Оперный театр Сан-Франциско отменил запланированный на 6 октября концерт с участием испанского тенора Пласидо Доминго из-за выдвинутых против него обвинений в домогательствах.
«Решение об отмене концерта было сделано после недавних сообщений о многочисленных обвинениях в сексуальных домогательствах (выдвинутых против Доминго). Хотя указанные инциденты произошли не в стенах оперы Сан-Франциско, компания не может представлять этого артиста на сцене Военного мемориального оперного театра», – отмечено в заявлении театра, пишет ТАСС.
Ранее Симфонический оркестр Филадельфии (штат Пенсильвания) отозвал приглашение Доминго принять участие в концерте, который запланирован на 18 сентября.
Ранее восемь певиц и одна танцовщица заявили агентству Associated Press (AP), что с конца 1980-х годов в разное время подверглись домогательствам со стороны Доминго. Три женщины сказали, что Доминго пытался их поцеловать. Одна из собеседниц агентства утверждает, что певец рукой залез ей под юбку. Указанные случаи якобы имели место и на территории США. Как подчеркивается в материале, около 30 опрошенных журналистами агентства музыкантов, певцов, танцовщиков и работников сцены сказали, что Доминго в их присутствии проявлял настойчивый интерес к молодым женщинам и иногда вел себя непристойно.
78-летний Доминго в распространенном через агентство заявлении отметил, что «обвинения 30-летней давности со стороны неназванных лиц чрезвычайно удручают». Певец подчеркнул, что вступал в отношения только по обоюдному согласию.