Disney-ի «Մուլան» ֆիլմի գլխավոր դերակատար դերասանուհի Լյու Իֆեյը հավանություն է տվել ոստիկանության գործողություններին, որին ցուցարարները մեղադրում են ուժի կիրառման մեջ:
«Ես սատարում եմ Հոնկոնգի ոստիկանությանը: Կարող եք հարձակվել ինձ վրա: Ինչ խայտառակություն Հոնկոնգի համար»,-գրել է Իֆեյը չինական Weibo սոցցանցում: Իսկ գրառմանը Իֆեյը կցել է կառավարամետ ռեսուրս «Ժեմին ժիբաոյի» նյութը, գրում է Bird in Flight-ը СNN-ի վրա հղումով:
Դրանից հետո թվիթերում հայտնվեց #BoycottMulan հաշթագը: Սոցցանցի օգտատերերը մեղադրում են դերասանուհուն ոստիկանության դաժանությանը հավանություն տալու մեջ և հիշեցնում են, որ Իֆեյն ԱՄՆ քաղաքացի է: Մինչդեռ Weibo-ում մարդիկ սատարեցին Լյուին. Նրա գրառումը ավելի քան 70 հազար հավանում է ստացել:
Բողոքի զանգվածային ցույցերը Հոնկոնգում շարունակվում են արդեն 2 ամիս, որոնց համար առիթ հանդիսացան իշխանությունների կողմից դեռևս փետրվարին ընդունված ուղղումները արտահանձնման մասին օրենքում, որով թույլատրվում է արտահանձնել հանցագործներին Չինաստանին: Շատերի կարծիքով, այդ օրենքը կարող է օգտագործվել այլախոհների դեմ պայքարում:
Ավելի վաղ Պեկինն իր աջակցությունն է հայտնել Հոնկոնգի իշխանություններին ցուցարարների դեմ պայքարում, իսկ վերջիններս հայտարարել են, որ վճռական են լինելու:

Актриса Лю Ифэй, сыгравшая главную роль в фильме «Мулан» от Disney, выразила поддержку полиции Гонконга, которую участники митингов обвиняют в применении силы для подавления протестов.
«Я поддерживаю полицию Гонконга. Можете теперь нападать на меня. Какой позор для Гонконга», — написала Ифэй в китайской социальной сети Weibo. К записи Лю прикрепила ссылку на материал проправительственного ресурса «Жэньминь жибао», пишет Bird in Flight со ссылкой на СNN.
После этого в твиттере был запущен хештег #BoycottMulan. Пользователи соцсети обвинили актрису в поддержке жестокости полиции и напомнили, что Ифэй — гражданка США. В то же время в Weibo Лю поддержали: ее пост собрал более 70 тысяч лайков.
В июне в Гонконге начались акции протеста против принятия закона об экстрадиции в Китай. 9 июня на улицы, по данным организаторов, вышло более миллиона человек — это самый массовый местный протест за последние 20 лет. Как утверждают власти Гонконга, в тот день в митингах участвовало не более 250 тысяч человек. Недовольство вылилось в столкновения между полицией и протестующими: силовики разгоняли участников неутихавших протестов с помощью слезоточивого газа и резиновых пуль из пневматического оружия, что привело к сотням пострадавших.