«Կրակի և սառույցի երգը» վիպաշարի հեղինակ Ջորջ Մարտինը խոստովանել է, որ «Գահերի խաղը» սիրված սերիալի ավարտը մեծ թեթևություն բերեց իիրեն:
«Չեմ կարծում, թե սերիալը հեշտ տրվեց ինձ: Ամեն օր ես նստում էի գրելու, և, նույնիսկ եթե լավ օր էր ինձ համար, ես ինձ սարսափելի վատ էի զգում, որովհետև մտածում էի. «Աստված իմ, ես պետք է ավարտին հասցնեմ գիրքը: Ես դեռ 4 էջ եմ գրել, մինչդեռ 40 պիտի լինի»,-ասել է նա, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Guardian-ի վրա հղումով:
Մարտինը նաև նշել է, որ սերիալի վերջաբանն ու երկրպագուների ոչ միանշանակ արձագանքը ոչ մի կերպ չեն անդրադառնա նրա ապագա գրքերի վրա: «Դա ոչինչ չի փոխում: Չես կարող բոլորին հաճոյանալ, ուստի պետք է հաճոյանաս ինքդ քեզ»,-հավելել է գրողը: Ինչ վերաբերում է երկրպագուների գուշակություններին իր ապագա գրքերի մասին, ապա, ըստ Մարտինի, որոշ մասը համապատասխանում է իրականությանը, որոշը՝ ոչ: «Նրանք կիմանան, երբ ավարտեմ»,-ասել է նա:
1996-ից Մարտինը գրել է «Սառույցի և կրակի երգը» սագայի 5 վեպ: 2017-ի հուլիսին նա հայտարարեց ևս 2 գիրք գրելու մասին: Գրողի ստեղծագործությունները հիմք են հանդիսացել «Գահերի խաղը» հանրահայտ սերիալի նկարահանման համար:

19 Август 2019 - 06:54 AMT
Автор цикла романов «Песнь льда и пламени» Джордж Мартин признался, что завершение популярного сериала «Игра престолов» стало для него избавлением.
«Я не думаю, что сериал дался мне легко. Каждый день я садился писать и, даже если у меня был хороший день, я чувствовал себя ужасно, потому что думал: «Боже мой, я должен закончить книгу. Я написал только четыре страницы, а должен был 40», — рассказал он, пишет РИА Новости со ссылкой на Guardian.
Мартин также отметил, что финал сериала и неоднозначная реакция фанатов на него никак не отразятся на его будущих книгах.
«Это ничего не меняет. Ты не можешь угодить всем, поэтому ты должен угодить себе», — добавил писатель. Что касается догадок поклонников касательно будущих книг, то, по словам Мартина, некоторые соответствуют действительности, а некоторые нет. «Они узнают, когда я закончу», — заключил он.
Телесериал «Игра престолов» снят по фэнтези-циклу «Песнь льда и пламени». Действие романов и сериала происходит на двух вымышленных континентах, где несколько аристократических родов соперничают за господство над семью королевствами Вестероса, в то время как всему человечеству грозит уничтожение из-за нашествия потусторонних сил.