Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի (ԿԽՄԿ) ներկայացուցիչներն այցելել են Ադրբեջանում հայտնված հայ զինծառայող Արայիկ Ղազարյանին։ Այդ մասին իր ֆեյսբուքյան էջում հայտնել է Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը:
«Ողջունելի է, որ Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի ներկայացուցիչներն այցելել են Ադրբեջանում գտնվող հայազգի ռազմագերի Արայիկ Ղազարյանին:
Հուսամ՝ նրանց աջակցությամբ կերաշխավորվի մեր զինծառայողի իրավունքների պաշտպանությունն Ադրբեջանում: Տեղեկացնեմ, որ այս թեմայով ես պարբերական կապի մեջ եմ ԿԽՄԿ առաքելության Ստեփանակերտի գրասենյակի ղեկավար Պիեր-Էմանուել Դյուքրուեի հետ՝ փոխանցելով իմ մտահոգությունները և պատրաստակամությունն աջակցելու իրավիճակի բարենպաստ հանգուցալուծմանը»,-ասվում է գրառման մեջ:
Օգոստոսի 12-ին Արցախի Հանրապետության ՊՆ-ն հայտնեց, որ ժամը 12:00-ի սահմաններում ՊԲ հարավ-արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասից դեռևս չպարզված հանգամանքերում մարտական դիրքը լքել է զինծառայող, 2000թ. ծնված Արայիկ Հայկի Ղազարյանը։ Արցախի ՊՆ-ն հայտարարությամբ հանդես եկավ նաև օգոստոսի 13-ին՝ հորդորելով հավատ չընծայել ադրբեջանական լրատվամիջոցների այն պնդումներին, թե զինծառայողը թողել է իր ծառայության վայրը ոչ կանոնադրական հարաբերությունների պատճառով։ ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն էլ լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ դեպքի մանրամասները ճշտելու համար հետաքննություն է տարվում, բայց իր ներքին համոզմամբ՝ զինծառայողը մոլորվել է։

Representatives of the International Committee of the Red Cross (ICRC) have visited the Armenian soldier Arayik Ghazaryan who was detained in Azerbaijan on August 12, Artsakh (Nagorno Karabakh) Human Rights Defender Artak Beglaryan said in a Facebook post.
"I hope the protection of the rights of our serviceman will thus be guaranteed in Azerbaijan," Beglaryan said.
"I maintain constant contact with the head of the Stepanakert office of the mission of the International Committee of the Red Cross, Pierre-Emmanuel Ducruet, having expressed my concern and readiness to help reach a favorable resolution of the situation."
Ghazaryan (b. 2000) left his military post in Nagorno Karabakh on August 12 afternoon and ended up in the territory of Azerbaijan.
In a statement issued on August 13, the Defense Ministry of Artsakh refuted Azerbaijani media reports alleging that the Armenian soldier has found himself on the other side of the border due to “non-statutory relations” in the Armenian army.