ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը Մանչեսթերում հանդիպել է Անգլիայի պրեմիեր լիգայի 2018/19 մրցաշրջանի չեմպիոն «Մանչեսթեր Սիթի» ֆուտբոլային ակումբի նախագահ, աշխարհի խոշորագույն ներդրումային ընկերություններից մեկի՝ Մուբադալայի ղեկավար Քալդուն Խալիֆա Ալ Մուբարաքի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Մուբադալաընկերության հետ համագործակցության հեռանկարները և ընկերության կողմից Հայաստանում ներդրումային ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունները։ ՄՈՒԲԱԴԱԼԱ ներդրումային ընկերությունը հիմնականում գործունեություն է ծավալում բարձր տեխնոլոգիաների, հեռահաղորդակցության, էներգետիկայի, առողջապահության, անշարժ գույքի, ենթակառուցվածքների, կրթության, գիտության ոլորտներում։
Քալդուն Ալ Մուբարաքը նախագահ Արմեն Սարգսյանին ներկայացրել է նաև The City Football Group հոլդինգի գործունեությունը, ում էլ պատկանում է անգլիական «Մանչեսթեր Սիթի» ակումբը։ Այս համատեքստում քննարկվել են նաև Հայաստանում ֆուտբոլի զարգացմանն ուղղված ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները։
Հանրապետության նախագահը նաև շրջայց է կատարել «Մանչեսթեր Սիթի»-ի ակադեմիայում, ծանոթացել ակումբի տարբեր տարիքային խմբերի մարզական ծրագրերին։ Քալդուն Ալ Մուբարաքի հրավերով նախագահ Սարգսյանը մարզադաշտում դիտել է անգլիական պրեմիեր լիգայի «Մանչեսթեր Սիթի»-«Տոտենհեմ» հանդիպումը։

Президент Армении Армен Саркисян в Манчестере встретился с президентом футбольного клуба-чемпиона английской Премьер-лиги сезона 2018/19 «Манчестер Сити», главой одной из крупнейших инвестиционных компаний мира «Мубадала» Халдун Халифа аль Мубараком. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
В ходе встречи были обсуждены перспективы сотрудничества с компанией «Мубадала» и возможности реализации в Армении инвестиционных программ со стороны компании.
Инвестиционная компания «Мубадала» в основном ведет деятельность в сферах высоких технологий, телекоммуникаций, энергетики, здравоохранения, недвижимости, инфраструктур, образования и науки. Халдун аль-Мубарак представил президенту Армену Саркисяну деятельность холдинга The City Football Group, которому принадлежит английский клуб «Манчестер Сити». В этом контексте были обсуждены также возможности реализации программ, направленных на развитие футбола в Армении.
Президент также обошел академию «Манчестер Сити», ознакомился со спортивными программами разных возрастных групп клуба. По приглашению Халдуна аль-Мубарака президент Саркисян на стадионе посмотрел матч английской Премьер-лиги «Манчестер Сити» – «Тоттенхэм».