Առողջության համաշխարհային կազմակերպությունն (ԱՀԿ) այս փուլում միկրոպլաստիկի առկայությունը խմելու ջրում չի դիտարկում որպես վնաս մարդու առողջությանը: Այդ մասին ասվում է կազմակերպության զեկույցում:
ԱՀԿ աշխատակից Բրյուս Գորդոնը նշել է, որ ավելի մեծ տարբերություն կա տոքսինների այն քանակի միջև, որը մարդու մարմինը կարող է անվնաս կլանել, և այն ցուցանիշների, որոնք վնասակար կհամարվեն: «Մենք ամենևին մտահոգված չենք»,-ասել է նա՝ խոսելով խմելու ջրում այժմ առկա կուտակումների մասին, գրում է Deutsche Welle-ն:
Միևնույն ժամանակ փորձագետները զգուշացնում են, որ եթե աղտոտումն այս տեմպերով շարունակվի, երկարաժամկետ հեռանկարում հնարավոր են որոշակի հետևանքներ մոլորակի ջրային էկոհամակարգում և մարդկության համար ընդհանուր առմամբ: «Հարկավոր է նվազեցնել պլաստիկով աղտոտվածության մակարդակն աշխարհում»,-իր հերթին ասել է ԱՀԿ մեկ այլ ներկայացուցիչ Մարիա Նեյրան: Նա նաև կոչ է արել ավելի մանրազննին ուսումնասիրել այդ թեման:
Համաշխարհային օվկիանոսում պլաստիկից թափոնների քանակը կրճատելու վերաբերյալ առաջին միջազգային համաձայնագիրը կնքվել է հունիսի 16-ին G20-ի հանդիպմանը Ճապոնիայում:

22 Август 2019 - 07:39 AMT
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) на данном этапе не рассматривает микропластик в питьевой воде как угрозу для здоровья человека. Об этом говорится в отчете организации, опубликованном 22 августа.
Так, сотрудник ВОЗ Брюс Гордон отметил, что существует большой зазор между прогнозируемым объемом токсинов, который тело человека может поглотить без вреда, и теми показателями, которые будут считаться губительными. «Мы совершенно не обеспокоены», – отметил он, говоря о нынешних концентрациях в питьевой воде, пишет Deutsche Welle.
Вместе с тем эксперты предупреждают, что если загрязнение будет продолжаться нынешними темпами, возможны долгосрочные последствия для водных экосистем на планете и для человечества в целом. «Необходимо уменьшить рост пластикового загрязнения во всем мире», – в свою очередь отметила другая представительница ВОЗ Мария Нейра. Она также призвала к более детальным исследованиям на эту тему.
Первое международное соглашение по сокращению пластиковых отходов в мировом океане было достигнуто 16 июня на встрече G20 в Японии. Вместе с тем выполнение договоренностей будет осуществляться на добровольных началах.
Ежегодно мировой океан попадает около восьми миллионов тонн пластикового мусора. Наибольшую опасность представляет микропластик – частицы размером менее пяти миллиметров, проникающие, в частности, в организмы морских обитателей и птиц.