Ռուսաստանը կֆինանսավորի Աբխազիայի բանակի արդիականացումը: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ՊՆ ղեկավար Սերգեյ Շոյգուն իր աբխազ պաշտոնակից Մերաբ Կիշմարիայի հետ հանդիպմանը:
Նախարարները հանդիպել են օգոստոսի 23-ին Մոսկվայում: Բանակցությունների ավարտին համաձայնագիր է ստորագրվել երկու երկրների ռազմատեխնիկական գործակցության զարգացման, ինչպես նաև Աբխազիայի Զինված ուժերի արդիականացման մասին: Ֆինանսական աջակցության չափը չի նշվում, հայտնում է Lenta.ru-ն:
Շոյգուն հիշեցրել է, որ Ռուսաստանն ու Աբխազիան երկու պետությունների պաշտպանության և անվտանգության ընդհանուր տարածք են ստեղծել: ՊՆ ղեկավարը նաև կարևորել է համատեղ ռազմակայանի զարգացումը, որն ապահովում է անվտանգությունը տարածաշրջանում:
«Կարևոր նշանակություն ունեն այն փաստաթղթերն ու համաձայնագրերը, որոնք ստորագրվել են 2014-ին, 2015-ին և, անկասկած, մեր ռազմակայանը, որը մենք ամրապնդում ենք և որը մեր համատեղ ջանքերով մեր կայունության երաշխավորն է»,-ասել է նախարարը:
Մոսկվան պաշտոնապես ճանաչել է Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի անկախությունը 2008-ի օգոստոսին տեղի ունեցած ռազմական հակամարտությունից հետո, երբ ռուսական զորքեր մտան այդ տարածաշրջան, իսկ Վրաստանը խզեց դիվանագիտական հարաբերությունները Մոսկվայի հետ:

23 Август 2019 - 13:01 AMT
Россия профинансирует модернизацию армии Абхазии. Об этом заявил министр обороны РФ Сергей Шойгу на встрече со своим абхазским коллегой Мерабом Кишмария.
Министры встретились 23 августа в Москве. По итогам переговоров подписано соглашение о развитии военно-технического сотрудничества двух стран, а также проведении модернизации Вооруженных сил Абхазии. О размере финансовой помощи не сообщается, пишет Lenta.ru.
Шойгу напомнил, что Россия и Абхазия создали общее пространство обороны и безопасности двух государств. Также глава Минобороны отметил важное значение развития совместной военной базы, которая обеспечивает безопасность в регионе. «Довольно важное значение имеют те документы и те соглашения, подписанные в 2014 году, в 2015 году, и, безусловно, наша военная база, которую мы укрепляем и которая нашими совместными усилиями является гарантом стабильности», — подчеркнул министр.
Москва официально признала Абхазию и Южную Осетию независимыми государствами после вооруженного конфликта в августе 2008 года. Тогда в регион были введены российские войска. Грузия разорвала дипломатические отношения с Москвой.