ՀՀ-ում քրգործ են հարուցել ՌԴ-ից զենքի առաքման մրցույթի խափանման պատճառով, որին մասնակցել է նաև ռուսական ընկերություն, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Մայիսին ՀՀ ՊՆ-ն առաջին անգամ իր պատմության մեջ մի քանի մլն դոլար գումարով ռազմատեխնիկայի մատակարարման մրցույթ էր հայտարարել: Որակային պահանջներն կարողացավ բավարարել միայն ռուսական ORSIS-ը: Շուտով հայտնի դարձավ, որ թենդերը փակել են առանց պատճառները հայտնելու: Ընկերությունը դիմել էր բողոքարկման հանձնաժողով և ՀՀ-ում իր շահերը ներկայացնող իրավաբանին, որի արդյունքում հայց էր ներկայացրել: Պատահածի մասին անմիջապես իրազեկվել էր ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանության ռազմական կցորդը:
Գործակալությունը նշում է, որ ՀՀ-ում հաստատել են քրգործի մասին տեղեկությունը: «Ամբողջական տեղեկատվությունը կտրամադրվի քննչական մարմինների աշխատանքի ավարտին»,- ՌԻԱ Նովոստիին է ասել ՀՀ գերատեսչության ներկայացուցիչը:
ORSIS-ը «Պրոմտեխնոլոգիաներ» խմբի անդամ է, որը տարիներ շարունակ զենք, փամփուշտներ ու օպտիկա է մատակարարել Երևանին: Ընկերությունում ասել են, որ այն հիմա հայտնվել է սև ցուցակում:
ORSIS-ի ներկայացուցիչն ասել է, որ «ՀՀ նախարարությունում ասացին, որ մենք չենք ներկայացրել անհրաժեշտ փաստաթղթերը, ինչը չի համապատասխանում իրականությանը: Դրանից հետո մի քանի շաբաթ մենք տրամադրել ենք բոլոր տեղեկությունները, որոնք պաշտոնապես պահանջել է պաշտպանության նախարարությունը: Արդյունքում, մեզ ասացին, որ մենք իբր չենք ներկայացրել ընդունման և փոխանցման ակտերի մի մասը»:
Ըստ նրա, ՀՀ ՊՆ-ն նաև պահանջել է բանկային երաշխիքով մի քանի հարյուր դոլար վճարել, թեև, ըստ օրենքի, դա հնարավոր է միայն այն դեպքում, եթե ընկերությունը հաղթել է մրցույթում և ինքն է հրաժարվել պայմանագիր կնքելուց:
«Մենք դիմել ենք բողոքարկման հանձնաժողով՝ պահաջել ենք փաստաթղթեր, որոնք ոչ մի կապ չունեին մրցույթի հետ, և վերջին պահին հայտարարել են, որ մի քանի փաստաթուղթ չկա, որոնք մենք իրականում ներկայացրել էինք: Ընդ որում, բողոքարկման հանձանաժողովի արձանագրության վրա դրվել է «Հույժ գաղտնի» կնիքը, թեև մրցույթը եղել է փակ, բայց ոչ գաղտնի»,-ասել է ռուսական ընկերության ներկայացուցիչը:
Ըստ նրա, ստեղծված վիճակում ձախողման եզրին է հայտնվել ՀՀ-ում փամփուշտների գործարանի կառուցման նախագիծը, որը ենթարդվում էր կառուցել մի քանի մլն դոլարի հասնող ռուսական ներդրումներով:

26 Август 2019 - 11:42 AMT
В Армении возбудили уголовное дело «о халатном отношении к службе» из-за срыва тендера на поставку оружия, в котором участвовала российская компания.
В мае Минобороны республики впервые в своей истории объявило конкурс на поставку военной техники на сумму в несколько миллионов долларов. Удовлетворить квалификационные требования смогла только российская ORSIS. Вскоре стало известно, что тендер закрыли без объяснения причин. ORSIS обратилась в апелляционную комиссию и к юристу, представляющему ее интересы в Армении, в результате чего был подан иск. О случившемся также извещен военный атташе посольства Армении в России, пишет РИА Новости.
В Минобороны Армении подтвердили информацию об уголовном деле.
«Вся дополнительная информация будет предоставлена по окончании работы следственных органов», — сказал представитель ведомства.
ORSIS — часть группы «Промтехнологии» — на протяжении нескольких лет поставляла Еревану оружие, патроны и оптику. В компании заявили, что теперь она в черном списке.
«В ведомстве заявили, что мы не предоставили необходимые документы, что не соответствует действительности. После чего мы в течение нескольких недель давали всю информацию, которую официально запрашивало Минобороны у наших контрагентов. В итоге нам было объявлено, что мы якобы не предоставили акты приема-передачи по некоторым позициям», — рассказал представитель ORSIS.
По его словам, Минобороны Армении также потребовало выплату по банковской гарантии в несколько сотен тысяч долларов, хотя по закону это возможно, только если компания выиграла тендер и сама отказалась от подписания контракта.
«Мы обратились в апелляционную комиссию — дозапрашивали документы, которые уже вообще не имели прямого отношения к тендеру, и в последний момент объявили, что нет нескольких документов, которые мы на самом деле предоставляли. Причем на протокол апелляционной комиссии поставили гриф «совершенно секретно», хотя сам тендер был закрытый, но несекретный», — поделился подробностями представитель компании.
По его мнению, сложившаяся ситуация грозит срывом проекта строительства патронного завода в Армении. Предполагалось, что предприятие будет создано на российские инвестиции, речь шла о сумме в несколько миллионов долларов.