ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոն»-ը շարունակում են համատեղ իրագործել բնակարանաշինության ծրագիրը՝ միաժամանակ կարևորելով կամավորական աշխատանքներին մասնակցությունը։ Այս անգամ գործընկեր կազմակերպությունների ղեկավարներն ու աշխատակիցներն այցելել են Կոտայքի մարզի Մայակովսկի համայքում բնակվող Մուրադյանների ընտանիքին։
Ավելի քան տասը տարի ընտանիքը ստիպված է եղել տնից տուն տեղափոխվել։ Տարիներ շարունակ ապրելով վարձակալած տանը, սեփականն ունենալու հույսը չէր մարել։ 13 տարի առաջ Մուրադյանները սկսել էին իրենց տան շինարարությունը, սակայն կարողացել էին կառուցել միայն պատերը։ Ֆինանսական խնդիրների պատճառով՝ տուն ունենալու երազանքը հայտնվել էր հետին պլանում, իսկ շինարարական աշխատանքները մնացել էին անավարտ։ Տարիների սպասումից հետո, մինչև տարեվերջ, ընտանիքը կունենա հարմարավետ և արժանապատիվ տուն։
«Ես դեռ պատանի էի, երբ սկսեցինք տան շինարարությունը։ Այժմ ինքս էլ որդի ունեմ՝ 2 տարեկան։ Ցանկությունս միայն այն է, որ երեխաս մեծանա ավելի լավ պայմաններում՝ սեփական տանը»,- ասել է Պետրոսը։
Ընթացիկ տարում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոն»-ի կողմից իրականացվող բնակարանաշինության ծրագրի շրջանակներում աջակցություն է ստացել 43 ընտանիք։
«Մուրադյանները վերջապես կունենան իրենց երկար փափագած սեփական օջախը հայրենի հողի վրա, կազատվեն վարձով ապրելու՝ տարիների ֆինանսական ու հոգեբանական ծանրագույն բեռից: Ընտանիքի համար ու հատկապես՝ երեխայի համար, չափազանց կարևոր է ապահով անկյուն ունենալու զգացողությունը: Մշտական կարիքը, անընդհատ տեղափոխությունները խանգարում են, որ երեխան ինքնաբավ և ուժեղ դառնա, ոտքերի վրա ամուր կանգնի: Մենք պետք է օգնենք այս երեխային, այս ընտանիքին՝ մայր հողի վրա ամուր կանգնելու հարցում: Աջակցությունը չի սահմանափակվում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կողմից ծրագրին ուղղված ֆինանսական միջոցների հատկացումով: Մենք այստեղ ենք որպես կամավորներ, որպեսզի մեր անձնական ջանքերով օգնենք մեր հայրենակից Մուրադյաններին՝ իրենց երազանքը իրականացնելու հարցում: Երեխայի՝ ուրախությունից փայլող աչքերը տեսնելը մեծ պարգև է», – ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
«Սեփական, արժանավայել պայաններով ապահովված տունը պետք է ոչ թե հեռավոր երազանք լինի ընտանիքի համար, այլ ամենօրյա իրականություն։ Արդեն բազում տարիներ, մենք՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հետ օգնություն ենք ցուցաբերում ընտանիքներին, որոնք զրկված են եղել տուն ունենալու բերկրանքից։ Ուրախ եմ ասել՝ մինչև տարեվերջ Մուրադյանները կավարտեն շինարարական աշխատանքները և կունենան իրենց հարմարավետ տունը, իսկ սեփական տունը մարդկանց կապում է հայրենինքի հետ՝ արթնացնելով ապագայի հանդեպ լավատեսությունը»,- ասել է Հայաստանի «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:

VivaCell-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia continue the joint implementation of the housing project, at the same time giving importance to volunteer participation. This time the leaders and the staff members of the partner organizations visited the Muradyan family, living in the village of Mayakovski of Kotayk province region.
Over 10 years, the family had to move from house to house. Having lived in a rented house for years, the hope of owning a home did not fade. 13 years ago, the Muradyans started building their own house, but they only managed to complete the walls. Due to financial problems, the dream of having their own home stayed unfulfilled, and the construction works remained unfinished. After years of waiting, until the end of the year, the family will have a comfortable and decent home.
“I was a teenager when we started building our home. Now I have a son; he is 2 years old. My only wish is that my child to grow up in better conditions: in our own home,” said Petros.
This year 43 families were supported by the housing project implementing between VivaCell-MTS and Fuller Center for Housing Armenia.
“The Muradyans will finally have their long-cherished home in their homeland. They will be relieved of the financial and psychological burden of renting a house. For a family and especially for a child, it is extremely important to have a feeling of having a safe corner. Constant needs and moving from one house to another obstruct the child from becoming self-sufficient and strong and standing firm on his feet. We need to help this child, this family stand firm on their Homeland. The support of VivaCell-MTS is not limited to allocating funds for the program. We are here as volunteers to help our compatriots, the Muradyans, through our personal efforts to fulfill their dream. Seeing a child's eyes shining with joy is a great gift,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
“Having a home of their own with deserving housing conditions should not be a distant dream for the family; it should be an everyday reality. For many years, FCHA, with VivaCell-MTS, have been helping families, who have been deprived of the joy of having a home. I am happy to say that by the end of the year the Muradyans will complete the construction works and will have their own comfortable home. Possessing a home connects people with their homeland and awakens optimism for the future,” said Fuller Center for Housing Armenia president Ashot Yeghiazaryan.