Հոկտեմբերին Հայաստանում կայանալիք ԵՏՄ բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստին կմասնակցեն ԵՏՄ անդամ երկրների բոլոր ղեկավարները, այդ թվում՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։ Այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել է ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը։
«Վերջերս նիստ է անցկացվել և եղել է կոնսենսուս, որ բոլոր անդամ պետությունների ղեկավարները պետք է ներկա լինեն այդ նիստին, այդ թվում՝ Վլադիմիր Պուտինը»,–ասել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Հարցին, թե մամուլում լուրեր են շրջանառվել, որ դեռ չի հաստատվել Պուտինի մասնակցությունը` Քոչարյանը պատասխանել է, որ խնդիրն այն է, որ ՌԴ նախագահը ոչ թե հյուր է, այլ մասնակից. «Մարդիկ իրենք են որոշել անցկացնել այդ նիստը, ինչպես պետք է չգան։ Այո, այդ օրերին լինելու է նաև կոնֆերանս, և մենք ունենք հրավիրվածներ, օրինակ` Մոլդովայի, Իրանի և Սինգապուրի ղեկավարները»,-ասել է Քոչարյանը։
ՀՀ փոխարտգործնախարարը հայտնել է նաև, որ աշխատանքներ են տարվում Հայաստանում կայանալիք նիստի ժամանակ է Սինգապուրի և ԵՏՄ-ի միջև համաձայնագրի ստորագրմանը պատրաստվելու ուղղությամբ։

All the leaders of the member countries of the Eurasian Economic Union, including Russian President Vladimir Putin will arrive in Armenia to participate in the meeting of the Supreme Economic Council on October 1, Deputy Foreign Minister Shavarsh Kocharyan told reporters on Thursday, September 5.
“A recent meeting reached a consensus that the leaders of all member countries will attend the meeting,” Kocharyan said, according to Sputnik Armenia.
The Deputy Foreign Minister also revealed that heads of other countries, including those of Moldova, Iran and Singapore, will arrive in Yerevan to join the conference set to be held on the sidelines of the main event.
Kocharyan said preparations are underway for signing a free trade agreement between Singapore and the EAEU.
Established in 2015, the EAEU comprises Russia, Armenia, Belarus, Kazakhstan, and Kyrgyzstan as members.