Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ երկիրը պատրաստ են բացել դռները Եվրոպա գնացող փախստականների առջև, եթե Արևմուտքից անհրաժեշտ օգնություն չստանան: Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ թուրքական A Haber-ին հղումով:
«Կամ կօժանդակեք մեզ Սիրիայում անվտանգության գոտի ստեղծելու հարցում, կամ մենք ստիպված կլինենք բացել մեր սահմանները: Կամ մեզ օգնություն ցույց կտաք, կամ ոչ ոք ոչնչից չպիտի փոշմանի», – ասել է Թուրքիայի նախագահը:
Ընդ որում, Թուրքիայի առաջնորդը վերահաստատել է մինչև սեպտեմբերի վերջ անվտանգության գոտի ստեղծելու մտադրությունը: Էրդողանն իր խոսքում նշել է, որ նպատակ ունեն անվտանգության գոտում տեղակայել 1 միլիոն փախստականի:
2019-ի օգոստոսի 7-ին Թուրքիայի և ԱՄՆ-ի զինված ուժերը համաձայնության էին եկել Սիրիայում համատեղ գործողությունների իրականացման կենտրոնի ստեղծման շուրջ:
Օգոստոսի 12-ին Սիրիայի հետ սահմանից 50 կմ հեռավորության վրա գտնվող թուրքական Շանլիուրֆա քաղաքում տեղակայվել էր ամերիկացի զինվորականների առաջին խումբը, որը պետք է աշխատեր այդ կենտրոնում:
Երկու երկրի կողմից ստեծված կենտրոնի նպատակն է Սիրիայի հյուսիսում բուֆերային գոտու կառուցումը, ինչը հնարավորություն կտա ապաստանել Թուրքիա գնացած սիրիացի փախստականներին, ինչպես նաև պաշտպանական գոտի կստեղծի այդ երկրի սահմանի համար:

Turkish President Recep Tayyip Erdogan on Thursday, September 5 threatened to reopen a route for Syrian refugees to reach Europe if it does not receive more support for a a resettlement plan centered on northern Syria, Deutsche Welle reports.
Erdogan has urged the US to take further action on establishing a so-called safe zone in northeast Syria, where Washington has a military presence in support of a Kurdish-led force fighting the "Islamic State" militant group.
"This either happens or otherwise we will have to open the gates," said Erdogan. "Either you will provide support, or excuse us, but we are not going to carry this weight alone. We have not been able to get help from the international community, namely the European Union."
The Turkish government has said it intends to settle up to 1 million refugees in northern Syria. But critics say refugees should be resettled in their hometowns.
"Settling hundreds of thousands of Syrians, who are from outside our areas, here would be unacceptable," said Syrian Kurdish official Badran Jia Kurd, referring to northeastern Syria.
Turkey considers Syrian Kurdish fighters near the border a threat to national security. Earlier this year, Erdogan had threatened further incursions into the Kurdish-held area if the US did not take proactive steps to establish a safe zone.
"This looks like an attempt to build pressure for more US concessions on the safe zone, where some refugees could then be resettled for purposes of domestic public relations" by Turkey, said Nicholas Danforth, a senior visiting fellow at the German Marshall Fund.