ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին հայտարարել է նախագահ Դոնալդ Թրամփի դեմ իմպիչմենտի գործընթաց սկսելու մասին: Այդ մասին ասվում է Փելոսիի Twitter-ի միկրոբլոգում:
«Ներկայացուցիչների պալատը պաշտոնական հետաքննություն է սկսում իմպիչմենտի շրջանակում: Ես հրահանգում եմ մեր 6 կոմիտեներին սեփական հետաքննությունն անցկացնել»,-ասել է Փելոսին, գրում է «Դոժդոը»:
Նա պարզաբանել է, որ Ներկայացուցիչների պալատը կքննարկի այն հարցը, թե արդյոք Թրամփը դիմել է Ուկրաինայի օգնությանը Ջո Բայդենի դեմ հետաքննության հարցով, որը Դեմոկրատական կուսակցությունից 2020-ի նախագահական ընտրությունների հավանական թեկնածուն է:
Ըստ Փելոսիի, նախագահի գործողությունները խախտում են Սահմանադրությունը: Նա հավելել է, որ ոչ ոք չի կարող վեր լինել օրենքից:
Թրամփն իր հերթին դա վհուկների որս է անվանել:
«Այսպիսի կարևոր օր ՄԱԿ-ում, այդպիսի մեծ աշխատանք և մեծ հաջողություն: Եվ դեմոկրատները միտումնավոր որոշել են փչացնել և հեղինակազրկել դա վհուկների որսի մասին իրենց նորությունով: Դա վատ է մեր երկրի համար: Նրանք նույնիսկ չեն տեսել Զելենսկու հետ խոսակցության վերծանումը»,-գրել է Թրամփը:
Իմպիչմենտի արարողության ժամանակ Ներկայացուցիչների պալատը պետք է քվեարկի նախագահի դեմ մեղադրանքների վերաբերյալ: Դրանից հետո այն պետք է արժանանա Սենատի երկու երրորդի հավանությանը: Սենատում մեծամասնությունը Հանրապետական կուսակցությանն է:
Ավելի վաղ Թրամփը հավանություն էր տվել Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ իր հեռախոսազրույցի վերծանմանը, որը տեղի է ունեցել 2019-ի հուլիսին: Ըստ ԶԼՄ-ների, խոսակցության ժամանակ ԱՄՆ նախագահը խնդրել է Զելենսկուն հետաքննություն սկսել Ջո Բայդենի որդու՝ Հանթերի առնչությամբ, որը կապ ունի ուկրաինական Burisma Holdings գազի ընկերության հետ:

Спикер Палаты представителей Конгресса США Нэнси Пелоси объявила о решении начать процедуру импичмента в отношении президента Дональда Трампа. Об этом сообщается в ее твиттере.
«Палата представителей начинает официальное расследование в рамках процедуры импичмента. Я даю указание нашим шести комитетам приступить к проведению собственных расследований», — сказала Пелоси, пишет «Дождь».
Она пояснила, что Палата представителей рассмотрит вопрос, обращался ли Трамп за помощью к Украине для расследования в отношении Джо Байдена — вероятного кандидата от Демократической партии на президентских выборах 2020 года.
По ее словам, действия, предпринятые президентом, серьезно нарушают Конституцию. Она добавила, что никто не находится выше закона.
В свою очередь Трамп назвал происходящее «охотой на ведьм».
«Такой важный день в ООН, такая большая работа и такой большой успех. И демократы намеренно решили испортить и дискредитировать это с помощью новостей об охоте на ведьм. Это так плохо для нашей страны. Они даже не видели расшифровку разговора (с президентом Украины Владимиром Зеленским)», — написал Трамп.
В ходе процедуры импичмента Палата представителей должна проголосовать по обвинениям в отношении президента. После этого их должны одобрить две трети членов Сената. Большинство в Сенате у Республиканской партии.
Ранее Трамп одобрил публикацию полной версии его телефонного разговора с президентом Украины Владимиром Зеленским, который произошел в июле 2019 года. По данным СМИ, во время беседы президент США просил украинского лидера провести расследование в отношении сына Джо Байдена Хантера, связанного с украинской газовой компанией Burisma Holdings, и его возможных коррупционных связях. В частности, Хантер Байден занимал пост в совете директоров Burisma, когда президентом США был Барак Обама.
CNN сообщал, что Трамп просил приостановить военную помощь Украине за неделю до телефонного разговора с Зеленским. Он связывал оказание помощи Украине с расследование в отношении Байдена.