ՀՀ կառավարությունը, հակառակ այն տեղեկատվությանը, թե «Ռուսական երկաթուղին» (ՌԵՈւ) կարող է դադարեցնել գործունեությունը հանրապետության տարածքում, մտադիր է զարգացնել համագործակցությունը ռուսական ընկերության հետ: Այդ մասին ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանը հայտարարել է Մոսկվայում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Կառավարությունը նման պլաններ չունի»,-ասել է դեսպանը՝ պատասխանելով ՀՀ-ում ՌԵՈւ գործունեության հնարավոր կասեցման մասին հարցին: «Հակառակը, մենք միտված ենք զարգացնելու ներդրումային ծրագրերը ՌԵՈւ հետ»,-ասել է նա:
Ավելի վաղ RTVI հեռուստաալիքն իր աղբյուրի վրա հղմամբ, հայտարարել էր, որ «Ռուսաստանի երկաթուղի» ԲԲԸ-ն մտադիր է խզել պայմանագիրը ՀՀ իշխանությունների հետ՝ պնդելով, որ ՀՀ-ում արգելափակվում է Հարավկովկասյան երկաթուղու գործունեությունը, որը ՌԵՈւ-ի դուստր ձեռնարկությունն է և կառավարում է Հայաստանի երկաթուղային ուղիները: Ավելի ուշ ՌԴ տրանսպորտի նախարարության մամուլի ծառայությունը հայտնեց, որ ռուսական կողմը մշակում է իրադարձությունների զարգացման ցանկացած սցենար:
ՌԵՈւ հարաբերությունները ՀՀ իշխանությունների հետ սրվեցին խուզարկությունների և քրգործերի պատճառով, որոնք Երևանը հարուցել է ՀԿԵ դեմ: Մասնավորապես 2018-ի օգոստոսին ՀԿԵ գրասենյակում խուզարկություններ իրականացվեցին՝ մոտ $19 հազար հարկ չվճարելու կասկածանքով: Ավելի ուշ ՀՀ Քննչական կոմիտեն հայտնեց, որ քրգործ է հարուցվել տրանսպորտի նախկին փոխնախարարի դեմ, որը թաքցրել էր ՀԿԵ-ում հայտնաբերված չարաշահումները: Բացի այդ, 2018-ին ՔԿ-ն ստուգումներ սկսեց ընկերությունում՝ ստուգելով վերջին 10 տարվա գործունեությունը, 228,8 մլն դոլարի ներդրումների արդյունավետությունը: Ընկերությունում հայտարարեցին շահարկումների անթույլատրելիության մասին:
«Հայկական երկաթուղին» փոխանցվել է ՌԵՈւ կառավարմանը 2008-ին կոնցեսիայով: Պայմանագրի գործողության ժամկետը 30 տարի է:

25 Сентябрь 2019 - 06:23 AMT
Правительство Армении, вопреки появившейся информации о том, что РЖД может прекратить работу на территории республики, планирует развивать сотрудничество с российской компанией. Об этом заявил посол республики в Москве Вардан Тогонян, пишет ТАСС.
«Таких планов нет у правительства, – подчеркнул глава диппредставительства, отвечая на вопрос о возможном прекращении работы РЖД в Армении. – Мы, наоборот, нацелены на то, чтобы развивать инвестиционные проекты с РЖД».
Отношения РЖД с властями Армении обострились из-за обысков и уголовных дел, которые Ереван завел против ЮКЖД. В частности, в августе 2018 года в офисе ЮКЖД в Армении провели обыски по подозрению в неуплате налогов на $19 тыс. Позже в Следственном комитете (СК) Армении сообщили об уголовном деле против бывшего замминистра транспорта, который скрыл злоупотребления, выявленные во время проверок ЮКЖД. Кроме того, в 2018 году СК начал проверку деятельности компании за 10 лет, проверяя эффективность инвестиций в $226,8 млн. В компании в ответ заявили об ангажированности следствия.
«Армянская железная дорога» была передана в ведение РЖД в 2008 году по концессии. Российская компания может управлять этими дорогами в течение 30 лет.