Հայաստանը կարևորում է ՆԱՏՕ-ի հետ գործընկերությունը, հատկապես խաղաղապահ առաքելությունների շրջանակում համագործակցությունը և հետաքրքրված է դրա խորացմամբ։ Այդ մասին աշխատանքային այցով Նյու Յորքում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի հետ հանդիպմանը:
Յենս Ստոլտենբերգը իր հերթին ողջունել է Հայաստանի վարչապետին և նշել, որ Հայաստանը կարևոր գործընկեր է ՆԱՏՕ-ի համար, և երկկողմ Անհատական գործընկերության ծրագիրը լավ բազա է՝ այդ գործակցությունը շարունակաբար ամրապնդելու համար։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստան-ՆԱՏՕ գործընկերությանը վերաբերող հարցերի շուրջ։ Անդրադարձ է եղել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին։ Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը հակամարտության լուծումը տեսնում է բացառապես խաղաղ կարգավորման գործընթացի շրջանակում և հեղափոխությունից հետո բազմիցս հայտարարել է այդ մասին։
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը կարևորել է ՀՀ վարչապետի՝ ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման հանձնառությունը և նշել, որ ՆԱՏՕ-ն սատարում է խաղաղ կարգավորման ջանքերին՝ տարածաշրջանային խաղաղության, կայունության և անվտանգության համատեքստում։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության ներկայիս իրավիճակի և մարտահրավերների շուրջ։

Prime Minister Nikol Pashinyan who is in New York on a working visit met with NATO Secretary General Jens Stoltenberg and said that Armenia appreciates the partnership with NATO.
The Prime Minister cited the peacekeeping missions as an important area to deepen relations in.
Stoltenberg said Armenia is an important partner for NATO, and the bilateral Individual Partnership Program is a good basis for continued strengthening of interaction.
The parties exchanged views on issues related to the Armenia-NATO experience. Reference was made to the Nagorno-Karabakh conflict settlement process. Prime Minister Pashinyan noted that Armenia sees the resolution of the conflict exclusively in the framework of a peaceful process, and has repeatedly stated it following the Revolution.
The NATO Secretary General stressed the importance of the Armenian Premier’s commitment to the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, noting that NATO supports the efforts for a peaceful settlement in the context of regional peace, stability and security.
The two took the opportunity to exchange views on the current situation of and challenges to international and regional security.