Սեպտեմբերի 26-ին մահացել է Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Ժակ Շիրակը: Այդ մասին հայտնում է France Press-ը նրա ընտանիքի վրա հղումով:
«Նախագահ Ժակ Շիրակը վախճանվել է այսօր առավոտյան իր ընտանիքի անդամներով շրջապատված»,-ասել է նրա փեսան՝ Ֆրեդերիկ Սալա-Բարուն:
Շիրակը 86 տարեկան էր:
Ժակ Շիրակը գլխավորում էր Ֆրանսիան 1995-2007թթ.: 2007-ի մայիսի 16-ին նա հեռացավ նախագահի պաշտոնից և այդ պահից իրավունքի ուժով և ցմահ դարձավ Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհրդի անդամ: 2011-ի դեկտեմբերի 15-ին նա 2 տարվա պայմանական ազատազրկման էր դատապարտվել պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և վատնումի համար:

26 Сентябрь 2019 - 10:09 AMT
26 сентября скончался экс-президент Франции Жак Ширак. Об этом сообщает France Press со ссылкой на семью.
«Президент Жак Ширак мирно скончался сегодня утром в окружении своей семьи», – сообщил зять Ширака Фредерик Сала-Бару.
Бывшему политику было 86 лет.
Ширак возглавлял страну с 1995 по 2007 годы. 16 мая 2007 года Жак Ширак сложил полномочия президента и покинул Елисейский дворец. С этого момента Жак Ширак стал по праву и пожизненно членом Конституционного совета Франции. 15 декабря 2011 года был осужден на 2 года условно за превышение служебных полномочий и растрату.