Հոկտեմբերի 1-ին Եվրոպայի խորհուրդը և Եվրոպական միության պատվիրակությունը Գործընկերություն հանուն լավ կառավարման ծրագրի երկրորդ փուլի (ԳԼԿ II) համակարգող կոմիտեի 1-ին հանդիպման ընթացքում կներկայացնեն 2019-2021 թթ. իրականացվող ծրագրերը։
2019-2021թթ․ Հայաստանում իրականացվող երկու ծրագիր ֆինանսավորվելու են Եվրոպական միության (80%) և Եվրոպայի խորհրդի կողմից (20%): Ծրագրերի ընդհանուր բյուջեն կազմում է 2.2 մլն եվրո:
Նշված ծրագրերը ընդգրկում են հետևյալ ուղղությունները. կոռուպցիայի դեմ պայքար և կանխարգելում՝ ինստիտուցիոնալ կարողությունների հզորացման միջոցով, աջակցություն դատական բարեփոխումների իրականացմանը՝ ամրապնդելով Հայաստանում դատական իշխանության անկախությունը և արհեստավարժությունը, աջակցություն քրեական արդարադատության բարեփոխումներին և եվրոպական չափանիշների կիրառման ներդաշնակեցումը։
Ի հավելումն Հայաստանի համար նախատեսված այս ծրագրերին, Հայաստանում նաև իրականացվում են Արևելյան Գործընկերության մի շարք երկրներ ընդգրկող 4 տարածաշրջանային ծրագիր՝ տնտեսական հանցագործությունների դեմ պայքար, փաստաբանի մասնագիտության խթանում, խտրականության դեմ պայքար և կանանց համար արդարադատության մատչելիության խթանում: Ծրագրերի ընդհանուր բյուջեն կազմում է 2.4 մլն եվրո։
Ծրագրերը կներկայացնեն Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Նատալյա Վուտովան, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության համագործակցության բաժնի ղեկավար Գոնզալո Սեռանո Դե Լա Ռոսան,Եվրոպայի խորհրդի Ծրագրերի գլխավոր տնօրինության ծրագրերի վարչության ղեկավար Պիլառ Մորալեսը և ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարության Եվրոպայի վարչության երկրորդ քարտուղար, ԳԼԿ ազգային համակարգող Սուսաննա Ադամյանը:

On 1 October, the Council of Europe and the Delegation of the European Union will present to the media in Yerevan the Partnership for Good Governance (PGG) projects in Armenia for the period 2019 – 2021 during the 1st PGG II Local Steering Committee meeting.
Two projects will be implemented in Armenia in 2019-2021, with a total budget of 2.2 million euros, funded by the EU (80%) and Council of Europe (20%).
These projects will assist Armenian authorities in further strengthening institutional capacities to fight and prevent corruption as well as in conducting the judicial reform, enhancing the independence and professionalism of the judiciary, implementing the criminal justice reform and harmonising the application of European standards in Armenia.
In addition to these country-specific projects, Armenia is also taking part in four regional projects aimed at fighting against economic crimes, strengthening the profession of lawyers, combatting discrimination and facilitating access of women to justice with a total budget of 2.4 million euros.
Natalia Voutova, Head of the Council of Europe Office in Armenia, Gonzalo Serrano De La Rosa, Head of Co-operation Section, European Union Delegation in Armenia, Pilar Morales, Head of the Programming Department, ODGP, Council of Europe (Strasbourg), and Susanna Adamyan, Second secretary, Division of the Council of Europe, Department of Europe, Ministry of Foreign Affairs of Armenia will present the projects and reply to questions from media representatives.