Սեպտեբերի 27-ին ՄԱԿ կենտրոնակայանում ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը և Իրանի ԱԳ նախարար Ջավադ Զարիֆը քննարկել են Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի մասնակցությանը Հայաստանում հյուրընկալվելիք Եվրասիական տնտեսական միության գագաթնաժողովի աշխատանքներին:
ԱԳ նախարարներ Մնացականյանը և Զարիֆն անդրադարձել ենհայ-իրանական բարեկամական հարաբերությունների օրակարգային հարցերի, բարձր գնահատել տարբեր մակարդակներում հանդիպումների և շփումների պարբերականությունը:
Նախարար Մնացականյանն ընդգծել է, որ Հայաստանն արժևորում է Իրանի հետ հաստատված բարձր մակարդակի երկխոսությունը և բարեկամական հարաբերություները։ Որպես երկու ժողովուրդներին և պետություններին միավորող ամուր կամուրջ ընդգծվել է Իրանի հայ համայնքի կարևոր դերը, հայտնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Հայաստանի և Իրանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները միմյանց տեղեկացրել են տարածաշրջանային և միջազգային մի շարք հրատապ խնդիրների շուրջ դիրքորոշումների և մոտեցումների մասին: Երկուստեք կարևորվել է միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության և խաղաղության ամրապնդումը:

28 Сентябрь 2019 - 08:38 AMT
В штаб-квартире ООН в Нью-Йорке состоялась встреча главы МИД Армении Зограба Мнацаканяна и главы МИД Ирана Джавада Зарифа. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Мнацаканян отметил, что Армения подчеркивает важность утвержденного на высоком уровне диалога и дружественные отношения. Была отмечена важная роль армянской общины Ирана в качестве прочного моста, объединяющего два народа и государства.
Мнацаканян и Зариф обратились к вопросам повестки армяно-иранских дружественных отношений, высоко оценили периодичность встреч и контактов на различных уровнях. В этой связи стороны обратились к работам предстоящего в Армении саммита Евразийского экономического союза и участию в них президента Ирана Хасана Роухани.
Главы МИД Армении и Ирана проинформировали друг друга касательно позиций и подходов по ряду актуальных региональных и международных проблем. Обоюдно подчеркнута важность укрепления международной и региональной безопасности и мира.