ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թարմփի փաստաբան Ռուդոլֆ Ջուլիանին, որի մասին հիշատակվում է Թրամփի և Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հեռախոսազրույցում, չեղարկել է իր այցը Հայաստան: ՀՀ-ն նա պետք է որպես վճարովի խոսնակ ելույթ ունենար ՌԴ կառավարության նախաձեռնած կոնֆերանսում: Այդ մասին գրում է The Washington Post-ը (WP) Ջուլիանիի վրա հղումով:
ՌԴ և ԵՏՄ աջակցությամբ կայանալիք միջոցառմանը ներկա է լինելու ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և այլ բարձրաստիճան ՌԴ պաշտոնյաներ, գրում է ՌԲԿ-ն:
Դեռևս սեպտեմբերի 27-ի առավոտյան Ջուլիանին հաստատել էր իր մասնակցությունը, սակայն նույն օրվա երեկոյան նա փոխել է որոշումը: Նա հայտնել է, որ այլևս մտադիր չէ մասնակցել միջոցառմանը:
«Չգիտեի, որ Պուտինը լինելու է»,շասել է Ջուլիանին: «Խելամտությունը համարձակությունից նախապատվելի է», ասել է նա:
Իրադարձությունները տեղի են ունենում այսպես կոչված ուկրաինական գործի ֆոնին, որը կապված է Թրամփ-Զելենսկի հեռախոսազրույցի հետ, որը կայացել է հուլիսի 25-ին: Խոսակցության ժամանակ նախագահները քննարկել են ԱՄՆ նախկին փոխնախագահ Ջո Բայդենի որդու դեմ քրգործի հարուցումը վերսկսելու հարցը, ինչը դեմոկրատները համարում են Թրամփի ճնշում Զելենսկու հանդեպ իր քաղաքական շահերից ելնելով: Խոսակցության մեջ հիշատակվում է նաև Ջուլիանին` Թրամփն առաջարկել էր Զելենսկուն խոսել նրա հետ:

28 Сентябрь 2019 - 08:36 AMT
Адвокат президента США Рудольф Джулиани, о котором упоминалось в разговоре между Дональдом Трампом и президентом Украины Владимиром Зеленским, отменил свой визит в Армению, где он должен был выступить в качестве платного спикера на инициированной российским правительством конференции. Об этом пишет The Washington Post (WP) со ссылкой на самого Джулиани.
В мероприятии, которое организуется при содействии России и Евразийского экономического союза, должен присутствовать президент России Владимир Путин и другие высокопоставленные российские чиновники. Издание уточняет, что Джулиани должен был принять участие в работе группы, возглавляемой советником президента России Сергеем Глазьевым, пишет РБК.
Еще утром 27 сентября Джулиани подтвердил WP, что он примет участие в конференции, однако вечером в тот же день изменил свое решение. Он сообщил, что больше не планирует присутствовать на мероприятии.
«Я не знал, что Путин едет», — отметил Джулиани. «Благоразумие — лучшая черта храбрости», — добавил он.
События происходят на фоне так называемого украинского дела, которое связано с телефонным разговором Дональда Трампа с Владимиром Зеленским. Звонок состоялся 25 июля. В нем лидеры стран обсуждали необходимость возобновления дела в отношении сына бывшего вице-президента США Джо Байдена, что демократы США посчитали давлением Трампа на Зеленского в своих политических интересах. В разговоре упоминалось имя Джулиани, Трамп предлагал Зеленскому переговорить с ним.