Սեպտեմբերի 22-28-ն ընկած ժամանակահատվածում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում հակառակորդը խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը ավելի քան 150 անգամ, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակելով մոտ 1600 կրակոց:
Բացի հրադադարի ռեժիմի խախտումներից, սեպտեմբերի 22-ին՝ ժամը 16:15-ի սահմանում, արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հարավարևելյան հատվածում տեղակայված մարտական դիրքերից մեկի ուղղությամբ հակառակորդը ձեռնարկել է դիվերսիոն ներթափանցման փորձ:ՊԲ դիրքապահ անձնակազմի հմուտ գործողությունների արդյունքում՝ հակառակորդը, չեզոք գոտում թողնելով մեկ դիակ, հետ է շպրտվել իր ելման դիրքերը:
Շաբաթվա ընթացքում հակառակորդը դիմել է նաև օդային սադրանքի, որը նույնպես հաջողությամբ կանխվել է ՊԲ զինծառայողների կողմից: Մասնավորապես սեպտեմբերի 25-ին՝ ժամը 10:15-ի սահմանում, ՊԲ հակաօդային պաշտպանության ստորաբաժանումները Ակնայի հատվածում խոցել են հետախուզական թռիչք իրականացնող հակառակորդի տիպի անօդաչու թռչող սարքը:
ՊԲ-ի առաջապահ զորամասերը վստահորեն հսկում են Արցախի օդային և ցամաքային սահմանները և շարունակում իրենց կամքը պարտադրել հակառակորդին, հայտնում է ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:

More than 150 ceasefire violations – some 1600 shots in total – by Azerbaijani army were registered on the contact line with Nagorno Karabakh (Artsakh) in the period from September 22 to 28, the Karabakh Defense Army said in a statement.
Besides, the Azerbaijani troops attempted a subversive attack on the contact line with Karabakh (Artsakh) on September 22, the Karabakh Defense Ministry said. The Armenian side took measures to foil the attack, forcing the Azerbaijani troops to retreat. The rival also left the body of one soldier from their own side in the neutral zone, which has already been returned to Azerbaijan.
Another Azerbaijan soldier was wounded in the failed attack and died shortly after managing to reach his trenches.
Later in the week, the frontline troops of the Karabakh Defense Army shot down an Azerbaijani reconnaissance drone.