Աշխարհահռչակ System of a Down ռոք խումբը 2020 թվականին սպասվող եվրոպական շրջագայությունից ստացված հասույթն ուղղելու է «Իմ քայլը» բարեգործական հիմնադրամի: Այս մասին ասված է System of a Down ռոք խմբի ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջի հայտարարության մեջ:
«Մենք ուրախ ենք հայտնել, որ 2020 թվականին սպասվող եվրոպական շրջագայության հիմնական ժամկետները հայտնի են: Հոկտեմբերի 4-ին՝ ժամը 10:00-ին, սկսվում է տոմսերի վաճառքը, որն իր մեջ ներառում է նաեւ VIP փաթեթներ: Հասույթն ուղղվելու է «Իմ քայլը» բարեգործական հիմնադրամին, որն իրականացնում է ծրագրեր կրթության, առողջապահության, սոցիալական ապահովության և բնապահպանության ոլորտներում: Մանրամասների համար այցելեք systemofadown.com պաշտոնական կայք»,- ասված է հայտարարության մեջ:
«Իմ քայլը» հիմնադրամը ստեղծվել է ՀՀ վարչապետի տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի նախաձեռնությամբ: System of a Down ռոք խմբի հայ մենակատար Սերժ Թանկյանը «Իմ քայլը» հիմնադրամի հոգաբարձուներից մեկն է:

System Of A Down announced Monday, September 30 that proceeds from the sale of VIP ticket packages for their European concerts will be going to Armenia's My Step Foundation.
"We’re happy to announce that headline dates have been added to our 2020 European Tour," the band said in a Facebook post.
General on-sale begins Friday, 4th October at 10am local, which will include VIP ticket packages with proceeds going to My Step Foundation, a non-profit charity that champions initiatives in health, education, social welfare, environmental protection and other areas of dire need throughout Armenia."
The Californian metal icons recently announced a string of festival appearances for next summer, marking their first shows in Europe since the end of their tour in the summer of 2017.
Among the shows announced so far are headline sets at VOA Heavy Rock Fest in Portugal, Finland's Provinssirock Festival, an exclusive Spanish show at Resurrection Fest, and NOVA ROCK Festival in Austria.
The news also coincides with the first announcement from German twin festivals Rock am Ring and Rock im Park, which will see System of a Down join Green Day and Volbeat atop the lineup.