Իրանը կարծում է, որ ԱՄՆ-ն պետք է փոխհատուցի այն վնասը, որ հասցրել է Իրանին, մինչ միջուկային գործարքին վերադառնալը: Իրանի քաղաքական նպատակահարմարության խորհրդի քարտուղար Մոհսեն Ռեզային այդ գումարը գնահատել է $50 մլրդ:
Միջուկային գործարքի շուրջ երկխոսությունը վերսկսելու համար Թեհրանին «համապատասխան պայմաններ» են հարկավոր, ասել է Ռեզային, գրում է «Կոմերսանտը»:
Իրանն ու համաշխարհային 6 տերություն ստորագրել էին միջուկային ծրագիրը 2015-ին: Համաձայնագրի շրջանակում Իրանից հանվել էին պատժամիջոցները, որին ի պատասխան Իրանը պետք է հրաժարվեր միջուկային ծրագրից: 2018-ի մայիսին ԱՄՆ-ն դուրս եկավ ծրագրից և պատժամիջոցներ սահմանեց Իրանի դեմ, որոնք մի քանի անգամ դրանից հետո խստացվել են:
Սեպտեմբերի 24-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ՄԱԿ ԳՎ ամբիոնից հայտարարեց, որ միտված է Իրանի հետ կոշտ դիմակայության և չի բացառում ոչ մի սցենար:

Иран считает, что США должны возместить иранской стороне ущерб от санкций, прежде чем вернуться к ядерной сделке. Секретарь Совета политической целесообразности Ирана Мохсен Резайи оценил сумму компенсации в $50 млрд.
Для возобновления диалога по Совместному всеобъемлющему плану действий (СВПД) Тегерану необходимы «соответствующие условия», подчеркнул Резайи, пишет «Ъ».
Иран и шесть мировых держав подписали СВПД в 2015 году. В рамках соглашения с Ирана сняли санкции, в обмен на это он должен был отказаться от ядерной программы. В мае 2018-го США вышли из сделки и ввели против Ирана санкции, которые с тех пор несколько раз ужесточались.
24 сентября президент США Дональд Трамп объявил с трибуны Генассамблеи ООН, что настроен на жесткое противостояние с Ираном, не исключающее любых сценариев.