Ուզբեկստանը մտադիր է անդամակցել ԵՏՄ-ին: Այդ մասին հայտնել է ՌԴ Դաշնության խորհրդի խոսնակ Վալենտինա Մատվիենկոն:
«Ուզբեկստանի նախագահը որոշում է կայացրել և այժմ մշակվում է ԵՏՄ-ին Ուզբեկստանի միանալու հարցը»,-ասել է նա Ուզբեկստանի խորհրդարանի օրենսդիր պալատի նախագահ Նուրինջոն Իսմոիլովի հետ հանդիպմանը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Մատվիենկոն հույս է հայտնել, որ Ուզբեկստանի անդամակցումը ԵՏՄ-ին չի ուշանա: «Եթե դա տեղի ունենա, անշուշտ, դա մեծ գործ կլինի, քանի որ դա համապատասխանում է համաշխարհային պրակտիկային և հաշվի է առնում գլոբալիզացիայի նախագծերը: Հուսով եմ, համաձայնեցման գործընթացը չի ձգձգվի և մենք հնարավորություն կունենանք գործակցելու եվրասիական ընտանիքի շրջանակում»,-ասել է նա:
Ըստ խոսնակի, երբ Ուզբեկստանն անդամակցի ԵՏՄ-ին, Ռուսաստանը նոր հնարավորություններ կունենա գործակցելու այդ երկրի հետ և կհեռացվեն «որոշակի խոչընդոտներն ու արգելքները, որոնք կան միջպետական հարաբերություններում:

2 Октябрь 2019 - 09:26 AMT
Президент Узбекистана прорабатывает вопрос о присоединении страны к ЕАЭС. Об этом сообщила 2 октября спикер Совета Федерации Валентина Матвиенко.
«Президент Узбекистана принял решение, и сейчас прорабатывается этот вопрос о присоединении Узбекистана к Евразийскому экономическому совету», – сказала она на встрече с председателем законодательной палаты парламента Узбекистана Нурдинжоном Исмоиловым, пишет РИА Новости.
Матвиенко выразила надежду на то, что вступление Узбекистана в ЕАЭС будет осуществлено без задержек.
«Если это произойдет, то, конечно, это будет огромным делом, поскольку это соответствует мировым практикам и учитывает процессы глобализации. Надеюсь, процесс согласования не затянется и мы будем иметь возможность сотрудничать в рамках евразийской семьи», – сказала она.
По словам спикера, после вступления Узбекистана в ЕАЭС, у России появятся новые возможности для двустороннего взаимодействия с этой страной и будут устранены «определенные барьеры и преграды, которые существуют в межгосударственных отношениях».