Մոսկվայի Տվերի շրջանի դատարանի դատավոր Սվետլանա Սամոխվալովան բավարարել է «Արմենիա» ռեստորանի հայցն ընդդեմ ընդդիմադիրների՝ հուլիսի 27-ի բողոքի ակցիայի առնչությամբ: Պահանջները բավարարվել են մասնակի՝ պատասխանող կողմին պարտավորեցրել են տուժող կողմին 241,5 հազար ռուբլի վճարել՝ «Արմենիան» կես միլիոնից ավելի էր պահանջում:
Ըստ «Արմենիայի» ներկայացուցչի, ռեստորանի շաբաթօրյա եկամուտը 155 հազար ռուբլիով թերի է ստացել: Բացի այդ, հուլիսի 27-ին ռեստորանում 40 անձի համար բանկետ պետք է լիներ ավելի քանի 396 հազար ռուբլի ընդհանուր արժողությամբ, գրում է Meduza-ն:
Պատասխանող կողմի փաստաբանները պնդում էին, որ «Արմենիան» չի հիմնավորել, թե ինչու է ստիպված եղել փակել ռեստորանը՝ չէ որ նման հրահանգ իշխանություններից չի եղել: Նրանք նաև նշել են, որ բանկետի գնացուցակի պատճենը չի կարելի վնասների ապացույց համարել:
Փաստաբան Անդրեյ Տամուրկան հաշվարկել է, որ բանկետի յուրաքանչյուր մասնակցին բաժին էր ընկնում 4,3 կգ ուտելիք:
«Մեզ մոտ դա ստանդարտ ճաշացանկ է, չափաբաժինների քաշ: Ճաշկերույթի ցանկը համաձայնեցվել է պատվիրատուի հետ: Բանկետի համար դա շատ չէ»,-ասել է «Արմենիայի» ներկայացուցիչ Հրանտ Խդրյանը:
Ավելի վաղ դատարաններն արդեն բավարարել էին «Մոսգոռտրանսի» և «Ավտոմոբիլային ճանապարհներ» ընկերությունների նմանատիպ հայցերն ընդդիմության դեմ՝ ավելի քան 40 մլն ռուբլի ընդհանուր գումարով:

2 Октябрь 2019 - 10:45 AMT
Судья Тверского суда Москвы Светлана Самохвалова удовлетворила иск московского ресторана «Армения» к оппозиционерам из-за протестной акции 27 июля. Требования удовлетворены частично — ответчиков обязали выплатить 241,5 тысячи рублей («Армения» требовала более полумиллиона).
По утверждению представителя «Армении», ресторан недополучил более 155 тысяч рублей среднего субботнего дохода. Помимо этого на 27 июля был запланирован банкет на 40 персон общей стоимостью более 396 тысяч рублей, пишет Meduza.
Адвокаты ответчиков настаивали, что «Армения» никак не обосновала, почему ресторану пришлось закрыться, — им не поступало никаких распоряжений от властей. Они также отметили, что копию распечатки со стоимостью банкета нельзя считать допустимым доказательством убытков.
Адвокат Андрей Тамурка подсчитал, что на каждого посетителя банкета приходилось 4,3 килограмма еды.
«У нас это стандартное меню, вес порций, — объяснил представитель «Армении» Грант Хдрян. — Данный банкетный лист согласовывался с заказчиком. Для банкета это немного».
Ранее суды уже удовлетворили иски бюджетных предприятий «Мосгортранс» и «Автомобильные дороги» к оппозиции из-за акции 27 июля на общую сумму более 4 миллионов рублей.