Ռուսաստանն առաջարկել է ատոմակայան (ԱԷԿ) կառուցել Ադրբեջանում: Այդ մասին Սոչիում կայացած ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումից հետո հայտարարել է «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչովը:
«ԱԷԿ-ը կլինի այնպիսին, ինչպիսին կընտրի մեր ադրբեջանցի գործընկերը: Մենք հզոր կայան ենք առաջարկում»,-ասել է Լիխաչովը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Ադրբեջանի առանձնահատկությունն այն է, որ լրջորեն աճում է սպառումը: 2018-ին ադրբեջանցիների սպառումն աճել է 14 տոկոսով, ինչը շատ մեծ թիվ է»,-ասել է նա:

Россия предлагает построить АЭС в Азербайджане. Об этом сообщил журналистам генеральный директор госкорпорации «Росатом» Алексей Лихачев по итогам встречи президента РФ Владимира Путина с азербайджанским лидером Ильхамом Алиевым.
«АЭС будет такая, которую выберет наш азербайджанский партнер. Мы предлагаем мощную станцию», – сказал Лихачев, пишет РИА Новости.
«Специфика Азербайджана состоит в том, что растет серьезно потребление. За 2018 год азербайджанцы добавили почти 14% потребления и генерации электричества, это очень много», – добавил он.