Ռուսաստանն առաջարկել է ատոմակայան (ԱԷԿ) կառուցել Ադրբեջանում: Այդ մասին Սոչիում կայացած ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումից հետո հայտարարել է «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչովը:
«ԱԷԿ-ը կլինի այնպիսին, ինչպիսին կընտրի մեր ադրբեջանցի գործընկերը: Մենք հզոր կայան ենք առաջարկում»,-ասել է Լիխաչովը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Ադրբեջանի առանձնահատկությունն այն է, որ լրջորեն աճում է սպառումը: 2018-ին ադրբեջանցիների սպառումն աճել է 14 տոկոսով, ինչը շատ մեծ թիվ է»,-ասել է նա:

Russia has proposed to build a nuclear power plant (NPP) in Azerbaijan, Sputnik International reports.
"The NPP will be the one that our Azerbaijani partner chooses. We are offering a powerful plant," Rosatom state nuclear corporation Director General Alexey Likhachev told reporters Thursday, October 3 after a meeting between Russian President Vladimir Putin and Azerbaijani leader Ilham Aliyev.
"The specificity of Azerbaijan is that consumption is growing seriously. For 2018, Azerbaijanis added almost 14 percent of electricity consumption and generation, this is very much."