Նիդերլանդների իշխանությունները որոշել են ազգային ռեբրենդինգ անել և լիովին հրաժարվել Հոլանդիա անվանումից: Երկրի միջազգային իմիջի փոփոխմանը միտված արշավը, որը համաձայնեցված է կառավարության, գործարարների և զբոսաշրջության խորհրդի հետ, կգործարկվի մինչև տարեվերջ:
Ըստ հաստատված ծրագրի, Նիդերլանդներ անվանումը կդառնա երկրի պաշտոնական բրենդը Եվրատեսիլում 2020-ի մայիսին, իսկ հետո՝ Տոկիոյի Օլիմպիական խաղերում: Ազգային ֆուտբոլի թիմը, որը հաճախ հոլանդական էին անվանում, այժմ բացառապես նիդերլանդական կկոչվի, գրում է «Վեդոմոստին» The Guardian-ի վրա հղումով:
Հոլանդիա անվանումը զբոսաշրջիկների մոտ ասոցացվում է թմրանյութերի և «Կարմիր լապտերների» թաղամասի հետ, պարզաբանում է The Guardian-ը երկրի ԱԳՆ վրա հղումով: Վերանվանման նպատակն է ներկայացնել Նիդերլանդները որպես բաց, ինովացիոն և ներառական պետություն և դրանով իսկ խթանել արտահանումը, զբոսաշրջությունն ու սպորտի զարգացումը:
Հոլանդիա են կոչվում Նիդերլանդների 2 գավառները, որոնք տնտեսապես և արդյունաբերորն ամենազարգացածներն էին և մեծ ճանաչում էին ստացել երկրի սահմաններից դուրս: Երկիրը պաշտոնապես Նիդերլանդներ է անվանակոչվել Վատերլոյի 1815թ. ճակատամարտից անմիջապես հետո, որտեղ Նապոլեոնը պարտություն կրեց:

The Dutch Government has decided to ditch all use of the term “Holland” to reference the name of their country. The Netherlands, the country’s official name, will now be used in all promotional materials. The clear branding decision ends decades of confusion and has been agreed by a range of stakeholders including central government, tourism board and business leaders, Forbes reports.
Those behind the change want to essentially rebrand the country on an international stage, where Holland is arguably the more common name. In particular, government ministers are keen to disassociate the county from the image of Amsterdam’s red light district and recreational drug use.
A spokeswoman for the ministry of foreign affairs said the Netherlands needed a more uniform and coordinated national branding. She said: “We want to present the Netherlands as an open, inventive and inclusive country. We’ve modernised our approach.
Although the Netherlands’ flag is red, white and blue, the color orange is prominently used in the country’s branding. Dutch News reported that orange will remain the country’s official colour, although it’s not known whether the tulip icon will be retained.
Among the first uses of the revised brand in major promotional campaigns will be at the 2020 Eurovision Song Contest, which will be hosted by the Dutch city Rotterdam. The Netherlands will also be used on all materials associated with the 2020 Olympic Games in Tokyo.