ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը խոստացել է ոչնչացնել Թուրքիայի էկոնոմիկան, եթե վերջինս ինչ-որ գիծ հատի: Այդ մասին Թրամփը գրել է Twitter-ի իր միկրոբլոգում, սակայն չի հստակեցրել, թե ինչ գործողությունների համար կարող է պատժել Թուրքիային:
«Ինչպես ես վճռականորեն ասել եմ ավելի վաղ, այժմ ևս կրկնում եմ, որ եթե Թուրքիան ինչ-որ բան անի, ինչը ես ըստ ինձ հատուկ անգերազանցելի իմաստնության, կհամարեմ չափից դուրս, ես ամբողջությամբ կոչնչացնեմ Թուրքիայի էկոնոմիկան, ինչպես նախկինում էլ եմ արել»,-հայտարարել է Թրամփը:
Շուկաներն արագ են արձագանքել ԱՄՆ նախագահի սպառնալիքներին: Հրապարակումից քիչ անց թուրքական լիրայի փոխարժեքը, ըստ MarketWatch-ի, նվազել է 2,31 տոկոսով, գրում է Deutsche Welle-ն:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն կարող է դադարեցնել գործողությունները Սիրիայում: Ըստ սկզբնական պլանի, ասել է Թրամփը, ԱՄՆ զորքերն այնտեղ պետք է մնային 30 օր (ԱՄՆ-ն դաշնակիցների հետ սկսել է ռմբակոծել Սիրիան 2014-ի սեպտեմբերին):
«Մենք մնացինք և ավելի ու ավելի խրվեցինք առճակատման մեջ, որը ոչ մի տեսանելի նպատակ չունի: Քրդերը կռվում էին մեզ հետ, բայց նրանք դրա դիմաց շատ փող ու հանդերձանք են ստացել: Նրանք տասնամյակներ շարունակ պայքարել են Թուրքիայի դեմ: Ես 3 տարի զսպում էի այդ առճակատումը, բայց հիմա ժամանակն է դուրս գալու այդ անհեթեթ անվերջ պատերազմներից և մեր զինվորներին տուն վերադարձնել: Մենք կկռվենք միայն այնտեղ, որտեղ մեզ դա շահավետ կլինի և միայն հանուն հաղթանակի»,-գրել է Թրամփը Twitter-ում:

8 Октябрь 2019 - 06:34 AMT
Президент США Дональд Трамп пообещал уничтожить экономику Турции, если та перейдет некую черту. Об этом он написал в своем твиттере 7 октября. При этом президент США не уточнил, за какие конкретно действия могут наказать Турцию.
«Как я решительно повторял ранее, я повторяю сейчас, если Турция сделает что-то, что я в своей великой и непревзойденной мудрости сочту переходом черты, я полностью уничтожу и истреблю экономику Турции, как уже делал ранее», – заявил Трамп.
Рынки быстро среагировали на угрозы американского президента. Вскоре после публикации твита курс турецкой лиры, по данным бизнес-портала MarketWatch, упал на 2,31 процента, пишет Deutsche Welle.
Ранее президент США также заявил, что американским войскам пора уйти из Сирии, выйти «из этих бесконечных войн». По его словам, Турция, Европа, Сирия, Иран, Россия и курды должны теперь сами решать, что они хотят делать с захваченными боевиками «Исламского государства». Он отметил оказанную Вашингтоном поддержку курдам.
Эти заявления звучат на фоне подготовки Турции к военной операции в Сирии на территории восточнее Евфрата. Цель операции – очистка территории от сил самообороны сирийских курдов (YPG), которую Анкара считает союзником запрещенной в Турции Курдской рабочей партии (КРП). США не поддерживают, но и не мешают проведению операции.