Հայաստանի Հանրապետությունը մտահոգված է Թուրքիայի կողմից Սիրիա ներխուժման գործողության առիթով և համարում է, որ այդ գործողությունն ավելի կխորացնի Սիրիայում հաստատված մարդասիրական ճգնաժամը: Այս մասին Կառավարության նիստի մեկնարկին հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Մենք կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը գործուն միջոցներ ձեռնարկել՝ այդ ապօրինի գործողությունը դադարեցնելու և Թուրքիայի սահմանի երկայնքով Սիրիայի քաղաքացիների, այդ թվում ազգային փոքրամասնությունների, իրավունքները պաշտպանելու ուղղությամբ»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը նաև նշել է, որ Հայաստանը Սիրիայի Հալեպ քաղաքում հաջողությամբ իրականացնում է մարդասիրական առաքելություն և կշարունակի այն:
Նա նշել է նաև, որ հոկտեմբերի 10-ի նիստի օրակարգի սպառումից հետո գործադիր իշխանության ներկայացուցիչները դռնփակ ռեժիմում կքննարկեն Սիրիայի հյուսիսում ստեղծված իրավիճակը, հնարավոր զարգացումները և Հայաստանի դիրքորոշումներն այդ հարցի վերաբերյալ:
Հոկտեմբերի 10-ին ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ Թուրքիայի ռազմական ներխուժումը դատապարտելի է և կհանգեցնի տարածաշրջանային անվտանգության հետագա վատթարացման, քաղաքացիական բնակչության շրջանում մարդկային կորուստների, տեղահանվածների մեծ հոսքի և ի վերջո մարդասիրական նոր ճգնաժամի։

Республика Армения обеспокоена военным вторжением Турции в Сирию и считает, что эти действия еще больше усугубят гуманитарный кризис в Сирии. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян 10 октября в начале заседания правительства.
«Мы призываем международное сообщество принять эффективные меры, чтобы остановить эту незаконную деятельность и защитить права живущих у турецкой границы сирийских граждан, включая национальные меньшинства»,- заявил премьер.
Пашинян также отметил, что Армения успешно выполняет гуманитарную миссию в сирийском городе Алеппо и продолжит ее.
Он также сказал, что после окончания повестки дня заседания 10 октября правительство РА обсудит ситуацию на севере Сирии, возможные события и позицию Армении по этому вопросу за закрытыми дверями.
9 октября Турция начала военную опеарацию в Сирии. Сейчас турецкие силы ведут обстрел города Тель-Абьяд в провинции Ракка, где проживают 16 армянских семей. Ранее президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что турецкие военные начали операцию против курдских отрядов самообороны и запрещенной террористической организации «Исламское государство» на севере Сирии.