Հոկտեմբերի 10-ի երեկոյան վերսկսվել են թուրքական գնդակոծությունները Ղամիշլիի շրջակա գյուղերի քրդական կենտրոնների ուղղությամբ, հայտնում է «Գանձասարը»:
Ղամիշլիի արևելյան «Քատուր բեկ» և արևմտյան «Հիլալիե», «Ղարպի» թաղամասերը ևս ռմբակոծվել են: «Զոհվել է 12-ամյա արաբ պատանի»,-ասվում է գրառման մեջ:
Հոկտեմբերի 9-ին Թուրքիան հայտարարել է Սիրիայում ռազմական գործողության մեկնարկի մասին, որի արդյունքում երկիրն արդեն հարվածներ է հասցրել սիրիական Թել Աբյադ և Ռաս էլ Այն քաղաքներին: Թուրքիայի ազգային պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ Թուրքիայի ԶՈՒ-ն և «Սիրիայի ազատ բանակ» ընդդիմադիր խմբավորումը «Խաղաղության ակունք» գործողության շրջանակում ցամաքային հարձակում են սկսել Եփրատ գետի արևելքում:
Թել Աբյադ քաղաքում 16 հայ ընտանիք կա:Ղամիշլիի Փշեյրիե թաղամասի բնակչությունը տեղափոխվել է Ուսթա հայաբնակ թաղամաս, որտեղ ավելի ապահով է:Ղամիշլիի հայկական դպրոցները փակ են:

Turkish mortars killed one 12-year-old boy and ripped off a young girl’s leg as Turkey pummeled Kurdish-held towns on the second day of its assault on northern Syria on Thursday, October 10, Telegraph reports.
Muhammad Yusuf Hussein and his 7-year-old sister Sarah were hit in a strike on Qamishli, the de facto capital of the unrecognised Kurdish statelet of Rojava.
On the other side of the border, Turkish authorities said four children including a nine-month old baby had been killed in retaliatory fire.
They were the youngest of at least 15 civilians killed in artillery and airstrikes in Turkey's bid to create a "safe zone" in a large swathe of territory controlled by the Syrian Democratic Forces, a Kurdish-led militia.
Turkey considers the Kurdish YPG, the dominant force in the SDF, to be an extension of the Kurdistan Workers Party (PKK), which has fought a decades long insurgency against Ankara and is considered a terrorist organisation by Turkey and Nato allies including Britain.