ԱՄՆ-ն ռազմական աջակցություն չի տրամադրի Թուրքիային Սիրիայում քրդերի դեմ գործողությունների ժամանակաշրջանում, թեև Անկարան դիմել է նման խնդրանքով, հայտնել է ԱՄՆ Պետքարտուղարության ներկայացուցիչը:
«Այդ մասին թուրքերը խնդրել են տարբեր մակարդակներով»,-պարզաբանել է նա: Ըստ նրա, ռազմական աջակցության մասին խոսք է գնացել ԱՄՆ և Թուրքիայի նախագահների հեռախոսազրույցի ժամանակ: Պետքարտուղարության ներկայացուցիչը պարզաբանել է, որ ԱՄՆ-ն, սակայն, «չի ընդդիմանա ներխուժմանը, ռազմական առումով»,-գրում է «Վեդոմոստին»:
Հոկտեմբերի 9-ին Թուրքիան հայտարարել է Սիրիայում ռազմական գործողության մեկնարկի մասին, որի արդյունքում երկիրն արդեն հարվածներ է հասցրել սիրիական Թել Աբյադ և Ռաս էլ Այն քաղաքներին: Թուրքիայի ազգային պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ Թուրքիայի ԶՈՒ-ն և «Սիրիայի ազատ բանակ» ընդդիմադիր խմբավորումը «Խաղաղության ակունք» գործողության շրջանակում ցամաքային հարձակում են սկսել Եփրատ գետի արևելքում:Գործողության առաջին օրը ընդհանուր առմամբ հարվածներ են հասցվել քրդերի 181 օբյեկտի: Նուն օրը թուրքական զորքերը ցամաքային գործողություն են սկսել և խորացել Սիրիայի տարածքում:
Ըստ Anadolu-ի, Թուրքիայի զինված ուժերը հայտարարել են ռազմական գործողության ընթացքում 228 «ահաբեկչի» ոչնչացման մասին:

Соединенные Штаты не будут предоставлять военную помощь Турции в период операции против курдов в Сирии, несмотря на просьбы Анкары, сообщил представитель госдепартамента.
«Об этом турки просили на разных уровнях в разное время», – уточнил он. По его словам, речь о военной помощи зашла в ходе телефонного разговора президентов США и Турции. Представитель госдепартамента пояснил, что США также «не будут противостоять вторжению в военном отношении», пишут «Ведомости».
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган объявил 9 октября о начале военной операции «Источник мира» на границе с Сирией. Целью операции Турция называет борьбу против курдских боевиков и террористов из группировки «Исламское государство». Турецкая авиация нанесла удары по курдским позициям в населенных пунктах Тель-Абъяд и Рас-Эль-Айн. Всего в первый день операции были нанесены удары по 181 объекту курдов на северо-востоке Сирии. В тот же день турецкие войска начали наземную операцию и продвинулись вглубь Сирии.
По данным агентства Anadolu, вооруженные силы Турции заявили о ликвидации 228 «террористов» в ходе военной операции.