Աշխարհի ամենահարուստ մարդկանցից մեկը, Մայքրոսոֆթ ընկերության նախագահ Բիլ Գեյթսը $700 մլն կհատկացնի մահացու հիվանդությունների դեմ պայքարի համար, որոնք ամեն տարի միլիոնավոր մարդկանց կյանք են խլում: Մասնավորապես, միջոցները կծախսվեն ՄԻԱՎ-ի դեմ իմպլանտի, տուբերկուլոզի դեմ պատվաստանյութի և մալարիա տարածող մոծակներից պաշտպանող նոր սերնդի ցանցերի ստեղծման համար:
Ըստ Գեյթսի, էքսպերիմենտալ տեխնոլոգիաները կարող են նոր զենք դառնալ գլոբալ պայքարում, գրում է Forbes.ru-ն Bloomberg-ի վրա հղումով: Դրանց թվում է լուցկու չափի իմպլանտը, որը կարող է 1 տարի պաշտպանել ՄԻԱՎ-ով վարակվելուց: Այն մշակում է Merck & Co ընկերությունը: Բիլ և Մելինդա Գեյթսի հիմնադրամը դեռևս 2016-ին $140 մլն էր փոխանցել մեկ այլ նմանատիպ նախագծի:
Գեյթսերի հիմնադրամը միջոցները կփոխացնի ՁԻԱՀ-ի, տուբերկուլոզի և մալարիայի դեմ պայքարի գլոբալ հիմնադրամին: Գումարը կփոխանցվի 3 տարվա ընթացքում: Այդպիսով, Գեյթսերի ընդհանուր նվիրատվությունները 2002-ից ի վեր կկազմեն գրեթե $3 մլրդ:
Բիլ և Մելինդա Գյեթսերի կարողությունը կազմում է 106 մլրդ դոլար: Նրանք միջոցներ են հատկացնում հիմնականում առողջապահությանը և աղքատության վերացմանը:

11 Октябрь 2019 - 14:49 AMT
Основатель компании Microsoft Билл Гейтс выделит $700 млн на борьбу со смертельными болезнями, которые убивают миллионы человек каждый год. В частности, средства пойдут на имплант против ВИЧ, вакцину от туберкулеза и новое поколение антимоскитных сеток для защиты от малярии.
Гейтс отметил, что экспериментальные технологии могут стать новым оружием в глобальной борьбе. Гейтс упомянул несколько потенциально прорывных технологий. Среди них – имплант размером со спичку, который может на год защитить от заражения ВИЧ, пишет Forbes.ru.
Его разрабатывает компания Merck & Co. Фонд Билла и Мелинды Гейтс вкладывал $140 млн в другой подобный проект, сообщал в 2016 году The Wall Street Journal.
Еще одно лекарство, которое упомянул миллиардер, — вакцина против туберкулеза, которой занимается GlaxoSmithKline Plc. Гейтс рассказал о курсе лечения этой болезни с помощью трех препаратов, который хорошо показывает себя даже в случае с наиболее устойчивыми видами туберкулеза.
Фонд Билла и Мелинды Гейтс передаст деньги в Глобальный фонд для борьбы со СПИДом, туберкулезом и малярией. Сумма будет выделена в течение 3 лет. Таким образом, общие пожертвования Гейтсов фонду с 2002 года составят почти $3 млрд.