Բրիտանական հեղինակավոր The Independent պարբերականը կազմել է աշխարհի օրենսդիր մարմինների ամենագեղեցիկ շենքերի 10-կը, որի 4-րդ հորիզոնականում Հայաստանի ԱԺ շենքն է:
Երևանի Բաղրամյանի պողոտայում գտնվող կառույցը պարբերականի կողմից բնութագրվում է այսպես. «Համալսարանական քաղաքի» մեղմ մթնոլորտ: Այդ գեղեցիկ, հոյակերտ, սիմետրիկ շենքը և հարակից տարածքը հիանալի տեսք ունեն»:
«Ինձ դուր է գալիս կառույցի ներդաշնակությունը, առաջին հարկի մոխրագույն քարի հակադրությունը վերին հարկերի ոսկեգույն դեղինին: Տարածքը հիանալի տեսք ունի…սա ընդհանուր առմամբ Հայաստանի լավ աշխատանքն է»,-ասվում է ակտիվիստ և ընտրությունների գիտակ Ալան Ֆոլդսի Twitter-ի միկրոբլոգում:
Ալան Ֆոլդսը թվիթերում ներկայացրել է աշխարհի 193 երկրների խորհրդարանների շենքերը, որոնցից Independent-ն առանձնացրել է 10 ամենագեղեցիկները։
Վարկանիշի առաջին հորիզոնականում Հունգարիայի խորհրդարանի շենքն է, երկրորդը Ռումինիայինը, երրորդը՝ Տրինիդադ և Տոբագոյի, չորրորդը՝ Հայաստանի: Այս քառյակին հաջորդում են Անգոլայի, ԱՄՆ-ի, Հնդկաստանի, Սեյշելյան կղզիների և Բութանի օրենսդիր մարմինների շենքերը:

The Independent has included the building of the Armenian parliament in its list of the world’s 10 most beautiful seats of legislative assemblies.
John Rentoul, The Independent’s chief political commentator, has compiled the ranking from a Twitter thread by activist and "elections nerd" Allan Faulds, whogathered all the buildings housing the lower house of parliament of all 193 countries of the world.
"Love a bit of symmetry, the contrast between the grey bricks of the ground floor and the yellow-gold of upper floors is great, grounds look lovely, mild University Campus vibe but overall nice job Armenia," Faulds said.
The Independent itself described the building as "beautiful, grand, symmetrical."
Parliament buildings Hungary, Romania, Trinidad and Tobago, Angola, the United States, India, Canada, Seychelles and Bhutan were also featured in Rentoul's favorites.