Բրիտանական հեղինակավոր The Independent պարբերականը կազմել է աշխարհի օրենսդիր մարմինների ամենագեղեցիկ շենքերի 10-կը, որի 4-րդ հորիզոնականում Հայաստանի ԱԺ շենքն է:
Երևանի Բաղրամյանի պողոտայում գտնվող կառույցը պարբերականի կողմից բնութագրվում է այսպես. «Համալսարանական քաղաքի» մեղմ մթնոլորտ: Այդ գեղեցիկ, հոյակերտ, սիմետրիկ շենքը և հարակից տարածքը հիանալի տեսք ունեն»:
«Ինձ դուր է գալիս կառույցի ներդաշնակությունը, առաջին հարկի մոխրագույն քարի հակադրությունը վերին հարկերի ոսկեգույն դեղինին: Տարածքը հիանալի տեսք ունի…սա ընդհանուր առմամբ Հայաստանի լավ աշխատանքն է»,-ասվում է ակտիվիստ և ընտրությունների գիտակ Ալան Ֆոլդսի Twitter-ի միկրոբլոգում:
Ալան Ֆոլդսը թվիթերում ներկայացրել է աշխարհի 193 երկրների խորհրդարանների շենքերը, որոնցից Independent-ն առանձնացրել է 10 ամենագեղեցիկները։
Վարկանիշի առաջին հորիզոնականում Հունգարիայի խորհրդարանի շենքն է, երկրորդը Ռումինիայինը, երրորդը՝ Տրինիդադ և Տոբագոյի, չորրորդը՝ Հայաստանի: Այս քառյակին հաջորդում են Անգոլայի, ԱՄՆ-ի, Հնդկաստանի, Սեյշելյան կղզիների և Բութանի օրենսդիր մարմինների շենքերը:

Авторитетный британский журнал The Independent составил список 10 самых красивых зданий парламентов мира. 4-е место в рейтине занимает здание Национального собрания Армении.
Здание расположено на проспекте Баграмяна в центре Еревана.
«Мягкая атмосфера «университетского города». Это красивое, великолепное, симметричное здание и его окрестности выглядят просто прекрасно», – отмечает издание.
«Мне нравится гармония здания, контраст первого этажа из серого камня с золотисто-желтым цветом верхних этажей. Выглядит великолепно…», – написал в Twitter активист и эксперт по выборам Алан Фолдс.
Фолдс представил в Twitter список зданий парламентов 193 стран мира, из которых The Independent выделил 10 самых красивых.
Первое место в рейтинге занимает здание парламента Венгрии, второе – Румынии, третье – Тринидада. За Арменией, которая занимает 4 место, следуют Ангола, США, Индия, Сейшельские острова и Бутан.