Վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում Google-ում հայ ռազմաքաղաքական գործիչ Գարեգին Նժդեհի անունը որոնողների թիվն աճել է ռուսների շրջանում՝ հասնելով ամբողջ տարվա ընթացքում առավելագույնի:
Հոկտեմբերի 12-ին, ըստ Google Trends-ի, ռուսական տարբեր քաղաքներից գործչի ազգանվան որոնման աճն ավելացել է պատիկներով, գրանցելով վերջին ամսվա ամենաբարձր արդյունքու։ Համակարգը ցույց է տալիս միայն բուն աճը՝ չցուցադրելով հարցումների քանակական ավելացումը։
Որոնողական համակարգի առաջին էջերում հիմնականում դրական երանգի ինֆորմացիա է՝ Նժդեհի կյանքի, գործունեության մասին:
Հոկտեմբերի 11-ին Աշխաբադում ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի նեղ կազմով նիստում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, որ որ Հայաստանում հերոսացվում է ֆաշիզմը, որտեղ նախկին իշխանությունները Երևանի կենտրոնում կանգնեցրել են «ֆաշիստական դահիճ և դավաճան» Գարեգին Նժդեհի հուշարձանը, և այդ արձանը շարունակում է կանգուն մնալ նաև այսօր: Ալիևը դա որակել է «ցինիկ քայլ»:
Պատասխանելով Իլհամ Ալիևի ելույթին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել էր, որ Իլհամ Ալիևը պատմական իրադարձությունները սուբյեկտիվորեն մեկնաբանելու փորձեր է անում և անհարգալից վերաբերմունք դրսևորում հայ ժողովրդի և ԱՊՀ երկրների ղեկավարների նկատմամբ:

За прошедшую неделю число запросов имени армянского военно-политического деятеля Гарегина Нжде в поисковике Google выросло среди россиян, достигнув максимума за год.
12 октября, по данным Google Trends, рост поиска по фамилии Нжде из разных российских городов увеличился в несколько раз, зафиксировав самый высокий результат за последний месяц. Система показывает только фактический рост, не показывая количества запросов.
На первых страницах в результатах в поисковой системе в основном положительная информация о жизни и деятельности Нжде.
11 октября в Ашхабаде в ходе заседания Совета глав стран СНГ президент Азербайджана Ильхам Алиев в своей речи упомянул армянского военно-политического деятеля Гарегина Нжде: «Главы государств неоднократно выступали против героизации фашистов. К сожалению, такое происходит на пространстве СНГ, в частности в Армении, где прежняя власть установила в центре Еревана памятник Гарегину Тер-Арутюняну, служившему у фашистов как Гарегин Нжде».
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в ответ резко осудил выступление Алиева, назвав его неуважительным по отношению к армянскому народу и главам государств стран СНГ, и заявил, что Алиев предпринимает попытки субъективной интерпретации истории.
«Я считаю неуместным использовать этот формат, чтобы искажать историю, вносить некую напряженность в атмосферу этого довольно важного заседания. Я думаю, что на таких саммитах мы должны делать все возможное, чтобы напряжение между нашими народами и странами не росло, а, наоборот, мы нашли бы пути к диалогу, компромиссу, взаимному доверию и уважению», – сказал Пашинян.