ԱՄՆ դեսպանատան դիմաց հավաքվել են Հայաստանի տարածքում ապրող քրդերն իրենց ընտանիքների, երեխաների հետ՝ դատապարտելու Սիրիայի հյուսիսում Թուրքիայի իրականացրած ռազմական գործողությունները, որոնց հետևանքով սպանվում, վիրավորվում ու տարհանվում են իրենց ազգակիցները, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Մենք կոչ ենք անում գերտերություններին մեկ անգամ գոնե թողնեն իրենց գերակա շահերը, նավթամթերքն ու ռազմամթերքը ծախելու շահերը, բռնեն թուրքերի արյունոտ ու ցեղասպան ձեռքն ու ասեն՝ հերիք է, հարյուր տարին մեկ դուք տարբեր ժողովուրդների ցեղասպանություն եք իրականացնում, այն ժողովուրդների, որոնք փոքրամասնություն են համարվել ձեր երկրում»,-հայտարարել է ԱԺ պատգամավոր, «Հայաստանի քրդական ազգային խորհուրդ» հկ խորհրդի նախագահ Կնյազ Հասանովը:
Նա ընդգծել է, որ ուրիշ ազգերի հողերի վրա պետություն կառուցած Թուրքիան այսօր հասել է նրան, որ ազգային փոքրամասնություններին սպանում է արդեն իր երկրի սահմաններից դուրս, այս անգամ՝ Սիրիայում։
«Մենք այսօր հավաքվել ենք այստեղ՝ դեսպանատան դիմաց՝ դատապարտելու ԱՄՆ իշխանությունների ոչ ճիշտ դիրքորոշումը քուրդ ժողովրդի նկատմամբ։ Դատապարտում ենք միջազգային հանրության այս լռությունը։ Անհրաժեշտ է բոլորի ջանքերի մեկտեղումը պատերազմը կանգնեցնելու համար»,-ասել է Հասանովը։
Նրա խոսքին միացել են ներկաները՝ վանկարկելով ամոթ-ամոթ։
Հոկտեմբերի 13-ին թուրքական զորքերը զգալիորեն ամրապնդել են իրենց դիրքերը Սիրիայում՝ հսկողության տակ վերցնելով մոտ 30 կմ երկարությամբ մայրուղու հատվածը: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է Ռաս էլ Այնն ու Թել Աբյադը հսկողության տակ առնելու մասին: Ավելի ուշ հայտարարվեց, որ թուրքական զորքերը գրավել են Թել Աբյադը:

Members of the Kurdish community in Armenia are staging a protest outside the U.S. Embassy in Yerevan to decry Turkey’s military offensive against Kurdish-held areas in northern Syria, Panorama.am reports.
“We urge the superpowers to at least once abandon their overriding interests, the interests of selling petrol and armaments and hold the bloody and genocidal hand of turkey and say, 'Enough with committing a genocide of different nations – ethnic minorities living in your country – once every hundred years'," said lawmaker Knyaz Hasanov, the chairman of the Kurdish National Council of Armenia.
The member of Parliament said Turkey, which has built a state on lands belonging to other nations, is now killing national minorities outside its borders.
“Today we have gathered here, in front of the [U.S.] embassy, to condemn the wrong attitude of the American authorities towards the Kurdish people. We condemn the silence of the international community. We need to join our efforts to stop the war,” Hasanov said.