ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրամանագիր է ստորագրել Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցներ սահմանելու մասին: Պատճառը Թուրքիայի գործողություններն են Սիրիայում, հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն:
Փաստաթուղթը կոչված է ճնշում գործադրելու Անկարայի հանդեպ՝ ստիպելու համար վերջինիս դադարեցնել ռազմական գործողությունները, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Սահմանափակումները կարող են առնչվել մարդկանց ու կազմակերպություններին, որոնց գործողությունները «վտանգ են առաջացնում քաղաքացիական անձանց համար կամ խարխլում են խաղաղությունն ու կայունությունը տարածաշրջանում»,-ասվում է Պոմպեոյի գրավոր հայտարարության մեջ:
ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունում ասել են, որ պատժամիջոցների ցանկում արդեն իսկ հայտնվել են Թուրքիայի պաշտպանության և էներգետիկայի նախարարությունները և դրանց ղեկավարները, ինչպես նաև իշխող Արդարության և զարգացման կուսակցության փոխնախագահ Սուլեյման Սյլուն:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Վաշինգտոնը մտադիր է մոտ 50 տոկոսով բարձրացնել թուրքական պողպատի ներկրման սակագները՝ այսինքն հասցնել այն մակարդակի, որը կար մինչև մայիսի նվազումը: ԱՄՆ-ն նաև կդադարեցնի Անկարայի հետ 100 մլն դոլարի գործարքի շուրջ բանակցությունները:

15 Октябрь 2019 - 10:14 AMT
Президент США Дональд Трамп подписал указ о санкциях против Турции из-за ситуации в Сирии. Об этом сообщил госсекретарь Майк Помпео.
Документ, как следует из заявления главы Госдепа, призван оказать давление на Анкару, чтобы вынудить ее прекратить операцию в арабской республике, пишет РИА Новости.
Ограничения могут коснуться людей и организаций, чьи действия «создают опасность для гражданских лиц или ведут к дальнейшему подрыву мира, безопасности и стабильности» в регионе, говорится в письменном заявлении Помпео.
В американском Минфине уточнили, что в список санкций уже попали Министерства обороны и энергетики Турции, их главы Хулуси Акара и Фатиха Донмеза, а также зампред правящей Партии справедливости и развития Сулейман Сойлу.
Кроме того, ранее сообщалось, что Вашингтон намерен повысить тарифы на турецкую сталь до 50%, то есть до уровня, который действовал до их снижения в мае. Соединенные Штаты также прекратят переговоры под эгидой Министерства торговли относительно сделки с Анкарой на сто миллиардов долларов.