Վրաստանում հանձնաժողով է ստեղծվել, որը կորոշի, թե ինչ անել Թբիլիսիում կամրջի վերակառուցման ժամանակ հայտնաբերված հայատառ գրություններով շիրմաքարերի հետ:
Անցած շաբաթ Թբիլիսիում գտնվող Չոր կամրջի վերակառուցման ընթացքում, հայտնաբերվել էին գերեզմանաքարեր` դրանց վրա փորագրված հայերեն և վրացերեն գրություններով: Դրանք համարակալված էին կարմիր ներկով: Հասարակության շրջանում այդ փաստը վրդովմունք է առաջացրել, հայտնում է jnews.ge-ն:
Հոկտեմբերի 11-ին Վրաստանում ՀՀ դեսպանությունը հայտարարություն է տարածել, որ Վրաստանում ՀՀ դեսպանության դիվանագետներն այցելել են շինհրապարակ, որտեղ զննել են համարակալված գերեզմանաքարերը: Դիվանագետները կապ են հաստատել շինարարական ընկերության ներկայացուցիչների հետ և աշխատում են վրացական իշխանությունների հետ` գերեզմանաքարերի ապագան որոշելու համար։
Ստեղծվել է հանձնաժողով, որը զբաղվում է վերը նշված հարցով: Հանձնաժողովում ընդգրկված են Մշակույթի նախարարության, Մշակութային ժառանգության պաշտպանության ազգային գործակալության, Թբիլիսիի քաղաքապետարանի ներկայացուցիչներ: Քննարկվում են այս հարցի լուծման մի քանի տարբերակ՝ շիրմաքարերի փոխանցումը Վրաստանի հայ համայնքին, Խոջիվանքի պանթեոնում տեղակայելը կամ Վրաստանի որևէ այլ թանգարանին փոխանցումը:
Խորհրդային տարիներին շիրմաքարերը Թբիլիսիում օգտագործվել են որպես շինանյութ և հաճախ դրանց մասին հայտնի է դառնում, երբ ընթանում են վերակառուցման աշխատանքներ:

18 Октябрь 2019 - 08:06 AMT
В Грузии создана комиссия, которая решит что делать с надгробными камнями, которые были найдены во время реконструкции Сухого моста в Тбилиси.
Во время реконструкции Сухого моста в Тбилиси были найдены надгробные камни с высеченными на них армянскими и грузинскими надписями. Они были пронумерованы красной краской. У общественности данный факт вызвал возмущение, пишет Jnews.ge.
11 октября посольство Армении в Грузии выступило с заявлением, что дипломаты посольства Республики Армения в Грузии посетили строительную площадку, где осмотрели пронумерованные надгробия. Дипломаты связались с представителями строительной компании и работают с грузинскими властями, чтобы определить будущее надгробий.
На данный момент создана комиссия, которая занимается этим вопросом. В комиссию входят представители министерства культуры, Национального агентства охраны культурного наследия, мэрии Тбилиси. Обсуждаются несколько путей решения данного вопроса: передача армянской общине Грузии, размещение в Пантеоне Ходживанк, или же передача в какой-нибудь другой музей Грузии.
Надгробные камни, как строительный материал использовались в советское время в Тбилиси и часто о них становится известно, когда идут работы по реконструкции.