ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն «անհրաժեշտության դեպքում» պատրաստ է Թուրքիայի դեմ ռազմական գործողությունների, սակայն գերադասելի է «խաղաղությունը»: Այդ մասին CNBC հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն:
«Եթե ռազմական գործողություններն անհրաժեշտ լինեն, ապա պետք է հասկանաք, որ նախագահ Թրամփը լիովին պատրաստ է նման գործողությունների գնալ»,-ասել է Պոմպեոն: Նա չի մանրամասնել, թե հատկապես Թուրքիայի կոնկրետ որ գործողությունները կարող են ԱՄՆ-ի կողմից ռազմական գործողությունների հանգեցնել, գրում է «Վեդոմոստին»:
Թրամփն, իր հերթին, պատասխանելով լրագրողների հարցերին, հայտարարել է, որ Սիրիայի հյուսիսում, ելնելով քրդերի շահերից, նավթի արդյունահանմամբ կարող է զբաղվել խոշոր ամերիկյան ընկերություն, թե որը հատկապես, նա չի նշել, հայտնում է NBCNews-ը: «Մենք պաշտպանության տակ ենք առել նավթը»,- ասել է ԱՄՆ նախագահը՝ մեկնաբանելով ամերիկյան զորակազմի նահանջը Սիրիայի հյուսիսում թուրքական գործողության գոտուց:
Թրամփը հավելել է, որ Վաշինգտոնում «մի բան կմտածեն քրդերի համար», որպեսզի նրանք «փող ունենան»: Ըստ ԱՄՆ առաջնորդի, հիմա քրդերը չունեն կանխիկ միջոցներ, քանի որ «բոլորը կռվում են»: Ըստ նրա, այդ հատվածում չկան նաև նավթի մեծ պաշարներ, սակայն ռազմական գործողություններն ընթանում են «այն բանի համար, ինչ կա»:

"We prefer peace to war," Pompeo told CNBC. "But in the event that kinetic action or military action is needed, you should know that President Trump is fully prepared to undertake that action."
This comment came a little over two weeks after Trump's controversial decision to withdraw US troops from northeast Syria, which paved the way for Turkey to invade.
If the US attacked Turkey, it would have major implications for the historic NATO alliance.
NATO's core principle, Article 5, is that an attack on one member is an attack on all. An attack from one NATO member on another would therefore put the alliance in a paradoxical situation.
NATO was originally founded at the start of the Cold War to counter the Soviet Union, and its purpose has evolved over time. But it continues to serve as a deterrent to Russian aggression in Europe, particularly after the annexation of Crimea in 2014. Hence, if NATO collapsed or if the alliance was put under major strains then it would be advantageous to the Kremlin and Russian President Vladimir Putin.