ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն «անհրաժեշտության դեպքում» պատրաստ է Թուրքիայի դեմ ռազմական գործողությունների, սակայն գերադասելի է «խաղաղությունը»: Այդ մասին CNBC հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն:
«Եթե ռազմական գործողություններն անհրաժեշտ լինեն, ապա պետք է հասկանաք, որ նախագահ Թրամփը լիովին պատրաստ է նման գործողությունների գնալ»,-ասել է Պոմպեոն: Նա չի մանրամասնել, թե հատկապես Թուրքիայի կոնկրետ որ գործողությունները կարող են ԱՄՆ-ի կողմից ռազմական գործողությունների հանգեցնել, գրում է «Վեդոմոստին»:
Թրամփն, իր հերթին, պատասխանելով լրագրողների հարցերին, հայտարարել է, որ Սիրիայի հյուսիսում, ելնելով քրդերի շահերից, նավթի արդյունահանմամբ կարող է զբաղվել խոշոր ամերիկյան ընկերություն, թե որը հատկապես, նա չի նշել, հայտնում է NBCNews-ը: «Մենք պաշտպանության տակ ենք առել նավթը»,- ասել է ԱՄՆ նախագահը՝ մեկնաբանելով ամերիկյան զորակազմի նահանջը Սիրիայի հյուսիսում թուրքական գործողության գոտուց:
Թրամփը հավելել է, որ Վաշինգտոնում «մի բան կմտածեն քրդերի համար», որպեսզի նրանք «փող ունենան»: Ըստ ԱՄՆ առաջնորդի, հիմա քրդերը չունեն կանխիկ միջոցներ, քանի որ «բոլորը կռվում են»: Ըստ նրա, այդ հատվածում չկան նաև նավթի մեծ պաշարներ, սակայն ռազմական գործողություններն ընթանում են «այն բանի համար, ինչ կա»:

Президент США Дональд Трамп готов к военным действиям против Турции «в случае необходимости», однако предпочтительнее «мир войне». Об этом заявил в интервью телеканалу CNBC госсекретарь США Майк Помпео.
«Если военные действия будут необходимы, то вы должны знать, что президент Трамп полностью готов предпринять такие действия», – сказал Помпео. При этом он не стал говорить, какие конкретные действия Турции могут привести к военным действиям со стороны США, пишут «Ведомости».
В свою очередь Трамп, отвечая на вопросы журналистов, заявил, что нефтедобычей на севере Сирии в интересах курдов может заняться крупная американская компания, передает NBCNews. Какая именно, он не уточнил. «Мы взяли нефть под охрану», – сказал президент США, комментируя отвод американского контингента из зоны турецкой операции на севере Сирии.
«Я всегда говорил: «Если вторгаетесь, то оставьте себе нефть!». То же самое и здесь», – отметил Трамп, добавив, что в Вашингтоне «что-то придумают» для курдов, чтобы «у них были деньги». По мнению американского лидера, сейчас у курдов нет притока наличных средств, так как они «все воюют». По его словам, крупных запасов нефти в этом районе тоже нет, но военные действия идут «за то, что имеется».
9 октября Турция начала на границе с Сирией военную операцию «Источник мира» против террористов и курдских формирований. 17 октября Вашингтон и Анкара договорились о приостановке операции на 120 часов для вывода курдов с буферной зоны шириной 30 км на границе Турции и Сирии. Эту территорию Анкара собирается контролировать самостоятельно. В свою очередь власти Сирии осудили действия Турции.